| king5151 a întrebat:

E oficiala legea pentru incheierea mediilor cu minim 2 note?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este oficial, doar ca nu este lege ci un ordin de ministru, respectiv Ordinul nr. 4.430 din 8 iunie 2023, pentru modificarea şi completarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022
EMITENT: Ministerul Educaţiei
PUBLICAT ÎN: Monitorul Oficial nr. 503 din 8 iunie 2023
Data intrării în vigoare: 08 Iunie 2023
  ART. I
  Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 675 din 6 iulie 2022, se modifică şi se completează după cum urmează:
  1. La articolul 107, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (4^1), cu următorul cuprins:
  "(4^1) În anul şcolar 2022-2023, în situaţii excepţionale, neimputabile elevului sau familiei acestuia, inclusiv în situaţii medicale care conduc la un număr de absenţe de cel mult 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un an şcolar la o disciplină/un modul, numărul minim de calificative/note acordate elevului la o disciplină de studiu este de două."

| sierra1 a răspuns:

Nu-i lege dar e oficial

| MotoBlitz a răspuns:

Da, e oficială! Unui coleg de-al meu i-au fost încheiate mediile vineri cu doar 2 note!

| floruits a răspuns:

Bună!

Nu cred că este oficială legea.
Dacă profesorul este în grevă și tu ai nevoie de note să îți încheie media, poate ori:

- Să îți încheie media cu cele 2 note;
Sau:
- Să îți mai pună câte note trebuie ca să nu fii amânată.
Acuma depinde de profesor, îți sugerez să vorbești cu profesorul respectiv.

Baftă!

| omulinternetului a răspuns:

Cel puțin, la liceul meu, da, cam toți profesorii au inceput sa incheie medii, de exemplu mie la franceza mi-a incheiat cu 2 note, acum cred ca depinde de fiecare profesor in parte.

| cats273839 a răspuns:

Cred ca da dar am o intrebare, legea asta se refera la faptul ca trebuie DOAR 2 note indiferent de materie, sau ca se aduna numarul de ore pe saptamana la materia respectiva cu 2?

| king5151 explică (pentru cats273839):

Inainte de greva trebuia sa ai minim 5 note sau 4 la o materie sa iti incheie media, acum s-a schimbat pentru ca nu au timp sa puna atatea note. Minimul este 2, adica daca ai la fiecare materie DOAR 2 note iti poate incheia media. Am intrebat sa fiu sigur, pe internet asa scrie.