| Derkes a întrebat:

Era mai bine daca toata lumea de pe glob vorbea doar o limba?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,o limba reprezinta o națiune, nu as fi de acord cu asa ceva

| Freya1 a răspuns:

Da.Puteam calatorii mai usor, munci oriunde etc.

| OldSoul a răspuns:

Da, era mai usor de adus masini din afara.

Si poate, aia din UE s-ar uita la stirile de la noi, si ar intelege mai bine ce se intampla in tara asta.

| Endoryus a răspuns (pentru OldSoul):

De ce i-ar interesa asa ceva? Daca nu ii intereseaza pe aia din Romania ce se intampla in Romania, nu vad de ce altii ar da 2 bani.

| OldSoul a răspuns (pentru Endoryus):

Pentru ca nu vor o tara corupta sa-i traga inapoi.

Au mai fost cateva situatii cand "reprezentantii" nostri au trebuit sa dea explicatii. Nu are rost sa aprofundam.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, ar fi fost plictisitor.

| Felys a răspuns:

Ar fi fost dar din pacate sunt dialecte diferite si in aceeasi tara darmite in tari diferite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii sigur ca ar fi fost mai bine din cel putin toate punctele de vedere, iar aia care zic ca nu, fie sunt prosti, fie nebuni.

| IIIshaneIII a răspuns:

Absolut 100%, daca in europa se vorbea o limba comuna, nu mai eram niste straini in aceiasi curte eram statele unite ale europei si eram o putere pecand acum europa e un mare kk

| Ssssmokin a răspuns:

Limba Esperanto a vrut sa faca acest lucru, intr-un fel. Daca vrei sa inveti, o poti gasi pe Duolingo. Cica sunt destul de multi oameni care vorbesc aceasta limba.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Avand in vedere ca engleza a inceput sa fie vorbita peste tot acum, in cativa ani poate o sa ai oportunitatea sa aflii.

| RAY a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Du-te prin europa sa vezi ce de vorbita e, eu am fost si nimeni nu te baga in seama, toti vor sa stii limba lor nativa, cum e si normal