| taximetristul a întrebat:

Ce limba vorbea Isus?

Răspuns Câştigător
| ManStrong a răspuns:

Vorbea aramaica populara cu oamenii de rind, dar cind era vorba de Tora dadea citatele din Tora in ivrit.pe care de asemenea le intelegea tot poporul ca tot poporul participa la Templu sau la sinagogi.

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Un om din prima jumătate a secolului 1 din Palestina putea vorbi aramaica, ebraica, romana, greaca, etc!

| danut a răspuns:

Dumnezeu Isus Hristos poate vorbi orice limba din univers.

| Narfundo a răspuns:

Tiganeste

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Întrucât sa născut şi a crescut în naţiunea iudaică, Isus a vorbit ebraica, limba acestei naţiuni.

| Zenit313 a răspuns:

Aramaica

| taximetristul explică (pentru Zenit313):

O mai vorbeste cineva azi?

| Zenit313 a răspuns (pentru taximetristul):

Intr-un sat din Siria din cate stiu se mai vorbeste, in general, este o limba moarta...

| ADRIANooN a răspuns (pentru taximetristul):

Nu numai vorbeste nimeni acea liba e o limba moarta precum latina, ebraica si greaca veche. scuze dar ti-am rasp si eu la aceasta intrebare

| taximetristul explică (pentru ADRIANooN):

Multumesc mult pentru raspuns!

| Făgăraş a răspuns:

Mantuitorul nostru Iisus Hristos in timpul activitatii Sale pe pamant vorbea limba aramaica.

| Serenade a răspuns:

Romana bine inteles, nu stiai ca Isus cu un singur i inseamna magar? cauta in dictionarul roman Isus si o sa vezi ca scrie magar.

| taximetristul explică (pentru Serenade):

Ai descoperit apa calda?

| Serenade a răspuns (pentru taximetristul):

Din pacate nu, mi-au luat-o altii inainte, eu doar ma folosesc de inventia lor.

| Narfundo a răspuns (pentru Serenade):

Si care-i problema daca inseamna magar? Magarule care esti! Magarul e cel mai sfant animal.PA

| taximetristul explică (pentru Narfundo):

Nu mai jigni userii pe intrebarea mea!
Reformulez: Ce limba vorbea magarul?

| Narfundo a răspuns (pentru taximetristul):

Tiganeste nu ti-am zis?! Magarule care esti!

| prisacarul56 a răspuns:

Asemenea raspunsuri și replici nu cred ca pot apare pe acest site.Sant profund dezamăgit de limbajul folosit de unii dintre noi.

| Unstopable a răspuns:

Chineza