| looly a întrebat:

De ce romania este un stat democratic?

11 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Se vorbește despre mania ro sau despre România? Hm

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Drept la proprietate, libera exprimare, legi permisive pentru IMM, vot democratic si in general alinierea la standardele europene. Mai trebuie lucrat la legile antimonopol, in state sunt mai bine puse la punct pe cand la noi...de ex. Romtelecom s-a vandut pe bani putini si cu garantie de monopol cativa ani.

| machupicchu a răspuns:

Degeaba.

| eliade a răspuns:

Nu intram in amanunte tehnice[pluripartidism, alegeri libere, parlament etc.], dar Romania este un stat democratic, in principal, datorita urmatoarelor doua motive:
1. o data la patru ani au loc alegeri la care majoritatea celor care se prezinta ar trebui sa nu se prezinte, iar rezultatele consfintesc stravechea definitie a democratiei, ca fiind "dictatura prostiei";
2. poti sa-ti exprimi nemultumirea si sa injuri pe oricine, in piata publica[presedinte, ministri si orice alte organe], nu te ia nimeni in seama si nu tine cont de ce ai de spus; poti sa crapi!

| SweetCandy a răspuns:

Chiar ai impresia k e...rolling on the floor
hmm...greu de crezut.laughing

| kathessa a răspuns:

Pentru ca votam si ii alegem liber pe cei care ne reprezinta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Black angel s-a suparat pe lume. mi se mai intampla si mie.romania este un stat mafiot.nu democratic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a soptit o. pasarea
ca-ntrebarea ta era :
de ce democratia...
nu. sade-n Romania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

| rosepassion a răspuns:

K sa intrebe prosti