| anonim_4396 a întrebat:

De ce este romania un stat democratic

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Pentru ca asta scrie in constitutie.
"România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate."
(Constitutia Romaniei articolul 1, alineatul 3)

11 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Pentru ca sunt respectate (atat cat sunt) drepturile si libertatile cetatenesti. De la demo si cratos, care inseamna conducerea(puterea) apartine poporului.

| LuS[z] a răspuns:

Pt ca asa au hotarat cei care au condus tara de la revolutie incoacae

| Ben. a răspuns:

Pt ca au alegeri libere, q sistem pluripartit si se respecta votul majoritatii.

| sese a răspuns:

Fie si numai pentru ca ai acces la Net

| lbtc a răspuns:

Cred ca mai intai trebuie bine definit conceptul de "democratie"... apoi sa ne intrebam daca Romania este ...in principiu "democratic" inseamna ca suntem egali... dar oare chiar suntem?! daca "erodam" putin conceptul --indiferent cat am incerca sa fim egali intre noi tot nu vom fi, sunt prea multi factori, inclusiv intamplarea... vorbim de o democratie sociala... dar cred ca intervine si bunul simt ...pentru. a putea echilibra societatea ...si poate ar trebui scosi din circulatie banii (inventati de oameni) si introdus un alt sistem de recunoastere a valorilor unui om...toti suntem oameni si murim in acelasi fel ...deci ar trebui sa ajungem la un nivel mai inalt de constiinta ca sa gasim forme de structuralizare cu adevarat democratice...

| andu_8743 a răspuns:

De forma.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca gaina face oua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa crezi tu? Ca romania este un stat democratic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romania este un stat cu dubla democratie, daca pot spune asa si iata ca pot. De ce? Pentru ca avem o democratie a maselor si o democratie a elitelorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este.si nu va fi niciodata.democratia va pieri in fata noii ordini mondiale.in fata noii tiranii mondiale impachetata frumos in vorbe frumoase, intentii bune dar cu catuse de aur.

| looly a răspuns:

Deoarece asigura cetatenilor egalitatea generala in fata legilor.