| Powerrrrrr a întrebat:

Este atestatul la informatica in liceu obligatoriu? Daca nu, la ce foloseste? Poti intra in bac fara el?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Nu te ajuta la nimic pentru angajare este 0 eu am facut liceu de informatica intensiv cu atestat la informatica cu tot si nimic e rahat atestatul de liceu. E bine sa-l faca pentru cunostinte ca in rest n-are ce face cu el...

13 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Atestatul nu este obligatoriu si poti intra si fara el in BAC. Daca ai luat atestatul iesi deja cu specializarea "Operator Calculator". Nu trebuie sa mai faci alte cursuri pentru specializarea asta. Eu zic sa nu dai cu piciorul, s-ar putea sa iti ajute in viitor. Gasesti o gramada de atestate gata facute pe net... Numai eu am vandut vreo 10 prin liceu.

| Powerrrrrr explică (pentru Azµre):

Chiar ma miram... cine te-ar angaja pentru ca sti sa faci o baza de date sau/si o pagina web in html laughing... le poti invata lejer in intr-o saptamana pe ambele de pe internet ^_^

| Azµre a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Uite eu am facut pe langa acel atestat de liceu pentru ca stiam ca nu e bun de nimic am dat testul oracle pentru 75 de euro. acum nu stiu daca se mai fac baze de date oracle la licee, poti vb cu profu tau si intreaba-l daca cum va el e in scris in programu acesta Oracle pentru creere si adminsitratre baze de date. Daca da sa te lamureasca cum este cu, cursul respectiv si testul in sine. Mult succes

| Powerrrrrr explică (pentru Azµre):

Exista un examen gen atestat, un fel de Campbridge pentru engleza, dar nu stiu cum se numeste

| Azµre a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Numai stiu ceva cu british mai era thinking chiar numai stiu

| AlexCrb a răspuns (pentru Azµre):

Unii angajatori cer neaparat sa ai specializarea aia. Asa pot si eu sa ma angajez ca webdesigner sau grafician ca am cunostintele necesare dar cine ma accepta fara o facultate sau curs care sa ateste lucrul asta?

| Azµre a răspuns (pentru AlexCrb):

Da iti zic eu cu tot cu specializarea aia nu te accepta, atestatele din liceu nu sunt recunoscute la nivel european decat in Romania si pe langa asta sunt egale cu 0 pentru majoritatea angajatorilor. Dar cum ai spui tu e bine sa il aibe acolo la dosar asa cum si eu il am poate cum il ai si tu. Ca sunt angajatori care merg pe ele, sunt, n-am zis dar munca de birou nimic mai mult. Si fac o paranteza de exemplu cu un atestat ecdl numai dai examenul de admintere la unele facultati pentru informatica si daca nu ma insel nici examenul de bac cel putin cand am dat eu asa era acum nu te contrazic s-or fi schimbat am terminat liceul acum 5 ani... Dar iti spun in ziua de azi greu gasesti locuri de angajare cu doar atat. Multi cer experienta, o facultate ceva in plus. Multam ca m-ai ascultat

| AlexCrb a răspuns (pentru Azµre):

Nu te contrazic dar totusi, daca esti prost de dai in gropi si stii doar sa scrii doua cuvinte in word (toata lumea stie asta) ce te faci? Ce loc de munca iti gasesti? Ai specializarea aia si cu ea iti gasesti chiar si un loc de munca infect cu care poti sa iti castigi painea. Depinde de la o situatie la alta. Eu prefer sa stau o zi intreaga si sa scriu la tastatura in loc sa imi rup spatele pe santier.
De ECDL nu am auzit nimic pana acum. Probabil nu mai exista. Eu sunt a 12a Mate-Info si cred ca eram informat de el daca inca exista, asa cum am fost informat si de Cambridge sau Delf...

| Azµre a răspuns (pentru AlexCrb):

Da da Delf-ul iarasi este ok si da ai dreptate gasesti un loc dar san u te gandesti undeva sus... si oracle daca se mai sustin testarile cum era inainte pe suma de 75 de euro curs + testare

| Azµre a răspuns (pentru AlexCrb):

Nu te ajuta la nimic pentru angajare este 0 eu am facut liceu de informatica intensiv cu atestat la informatica cu tot si nimic e rahat atestatul de liceu. E bine sa-l faca pentru cunostinte ca in rest n-are ce face cu el...

| reaper a răspuns:

Caut web designeri / programatori / graficieni cu plata la proiect, imi puteti scrie pe mail, TPU@reapdevelopment.com

| Powerrrrrr explică:

N-am dat atestatul si se pare ca profa s-a suparat pe mine... nu prea stiu de ce... in fine..ECDL mai e si acum, stiu pe cineva care da

| Vrajeeala a răspuns:

Nu este obligatoriu...de mine se ruga profesorul sa-l fac happy.
oricum nu strica sa-l dai.n-ai nimic de pierdut, nici prea mult de castigat ce e drept.dar daca tot ai facut informatica de ce sa nu ai si un atestat...

| Costea_Mihai_1988 a răspuns:

Uite, eu de exemplu mi-am facut un PFA (Persoana Fizica Autorizata) avand ca principala activitate "Realizarea softului orientat client" asta cand eram student, adica o firma mica si ca sa o pot face asta mi s-a cerut o diploma, un act care sa demonstreze ca eu am competente de a face software si culmea, diploma de atestat a fost perfecta in acest caz la dosarul de inregistrare a PFA-ului.
Acel PFA a devenit SRL intre timp si am ajuns sa vand acum mii de atestate online pe https://www.atestatelainformatica.ro