| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Este posibil sa invat in toti anii de liceu dupa-amiaza?
Salut TPU! Trec in clasa a 11-a la profilul mate-info bilingv. Timp de 2 ani de zile(a 9-a si a 10-a) am invatat dupa-amiaza asa ca, ma gandesc ca anul asta si in a 12-a o sa invat dimineata-eu asa stiu ca e, 2 ani dupa-amiaza, 2 ani dimineata.Totusi, am auzit de la un coleg ca cica am invata tot dupa-amiaza. Daca se intampla asta, pentru mine o sa fie foarte greu:nu o sa am asa mult timp sa-mi invat, meditatiile o sa fie puse la ore nu foarte convenabile, nu stiu daca o sa am timp de sport, mi-ar placea si sa-mi fac o iubita anul asta dar neavand timp nu prea am cum, pe langa faptul ca poate mai vreau si eu sa pierd vremea jucandu-ma pe calculator sau uitandu-ma la un seriale(din nou nu o sa am timp nici de asta)...practic viata mea o sa fie un calvar daca invat dupa-amiaza.Tin sa mentionez si ca eu am avut mai multe ore decat in mod normal(si in a 9-a si in a 10-a am avut 33 de ore pe saptamana) si ca drumul imi ia cam o ora si 20 de minute(dus intors).In fine, sa revenim la subiect. Eu unul, tot tind sa cred ca nu este legal sa inveti in toti anii de liceu dupa-masa.Am citit pe net si peste tot scrie ca ori 2 ani dimineata si 2 ani dupa-amiaza ori toti anii dimineata.Deci, voi ce stiti:
E POSIBIL SA INVAT IN TOTI ANII DE LICEU DUPA-AMIAZA? E LEGAL? DACA CHIAR ESTE POSIBIL, E CINEVA AICI CARE A AVUT ACEIASI SITUATIE CA MINE? DACA DA, A FOST CHIAR ASA ORIBIL CUM MA ASTEPT EU SAU N-A FOST CHIAR ASA RAU? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este posibil si legal! --- programul de defasurare a cursurilor (de dimineata, de dupa amiaza) este stabilit, prin regulament propriu, de catre consiliul de administratie al fiecarei unitati scolare. Daca nu-ti convine esti liber sa te transferi la alta scoala care are cursurile organizate dimineata!

| Bondarel99 a răspuns:

Ideal ar fi ca la toate scolile din lumea asta sa se invete dimineata (pentru a nu pierde toata ziua aiurea si pentru a avea timp de invatat si alte lucruri) si asta incearca sa faca si scolile si liceele din Romania dar nu se poate tot timpul. Motivul e ca nu sunt destule clase disponibile pentru atatia elevi si de asta ei trebuie sa faca cu randul.
Normal (si legal) este ca elevii de clasa a 12 a sa invete dimineata si din cate stiu eu asa se intampla la toate liceele. Le-ar fi greu sa se descurce cu programul ala de dupa-amiaza, nu asa se invata carte. Deci stai linistit, nu cred e cazul sa te ingrijorezi.