| Foxie2 a întrebat:

Eu nu cred ca razbunarea e arma prostului...nu-mi place proverbul asta. Mai degraba arma unui om disperat, care vrea sa-i dea o lectie celui care l-a suparat eventual o incercare de a se simti mai bine.

Voi ce credeti? E prost un om care a fost inselat si tradat si cauta sa se simta mai bine sau sa-si face dreptate?
Normal nu noi ne facem dreptatea dar cand esti super suparat nu mai judeci dar asta nu inseamna ca esti prost...

(nee. nu mi s-a intamplat mie_)

serios, voi nu v-ati razbunat niciodata?
Pun pariu ca n-ati fost cu adevarat fericiti cand ati facut-o.

4 răspunsuri:
| tranquilaaa a răspuns:

Da ai dreptate. Omul care se razbuna nu eprost dar, cate-o data trebuie sa ne mai si controlam ca sa-i aratam calui care ne-a facut sa suferim ca nu avem mintea lui. Daca noi am suferit din cauza lui \ei nu trebuie sa-l \o facem si pe el \ea sa sufere din cauza noastra. Razbunarea nu e intodeauna rezolvarea problemelor
ps : da si eu mam razbunat de multe ori si, crede-ma, nu mi-am dorit s-o fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu consider razbunarea arma prostului.
Adica daca unul vine la tine si iti da o palma daca esti un barbat adevarat il omori cu bataia, dar daca esti o tarfulita speriata, o carpa de sters pantofii, o sa intorci si celalalt obraz.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Razbunarea poate fi arma prostului. Daca nu stii cand si cum sa o folosesti.De exemplu:doar n-o sa omori pe unul ca ti-a furat banii de inghetata, sau sa bati pe altu de se lasa cu vanatai ca ti-a spus un cuvant "ulat".Eu nu consider razbunarea ca pe arma prostului.Cine a inventat vorba asta probabil era un molau care-si lua bataie de la toti si-a ajuns la spital cu dintii in mana. Legat de asta, eu consider razbunarea ca pe o balanta.De fapt razbunare e prea mult spus.Prefer sa-i spun Schimb echivalent. Ceva de aceeasi valoare. Daca te porti frumos cu ceilalti si ii ajuti in momente grele, "se vor razbuna"si ei pe tine mai devreme sau mai tarziu. Daca ii injuri ca pe camp fara motiv si iti bati joc de ei, asta e ce vei primi. Daca spui un cunvant frumos, ti se va spune si tie o vorba buna mai devreme sau mai tarziu. Daca injuri pe cineva, acea persoana va face la fel.E un subiect foarte delicat si ar trebui sa scoata la iveala ca razbunarea e rasplata a ceva rau ce ai patit. Daca faci un bine si e normal sa primesti tot un bine, mi se pare corect sa primesti rau cand faci rau.Asta e.Ce semeni aia culegi.Iertarea asta despre care se spune atatea e sansa oferita cuiva de ati mai face rau odata. Daca mai vezi pe cineva care spune ca razbunarea e arma prostului da-i dreptate.Si injura-l.Sa vezi daca el/ea chiar face ce spune, sau doar o zice ca sa dea bine.

| Geniusssssss a răspuns:

Mda. oricine s-a razbunat odata deoarece a fost foarte nervos...adica,evident ca daca m-ar insela..nu stiu ce as face si cred ca ai mare dreptate cu proverbul asta...sad