| Daehyun a întrebat:

Eu vreau sa dau la profilul stiinte sociale din clasa a IX a. Avand in vedere ca este profil uman, iar la mate nu dau BAC, la admitere se va lua in considerare nota de la mate din examen?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere in liceu este formata din media evaluarii nationale, in proportie de 75% si media cl. V-VIII, in proportie de 25%.
Sigur ca, in stabilirea mediei de la evaluarea nationala se iau in calcul ambele note, atat de la romana, cat si de la matematica si se face media aritmetica a celor doua note.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"GREA" este Limba Română - evident, pentru unii sad
Am impresia că NU ştiţi să vorbiţi/scrieţi corect nici măcar în limba "maternă"/română sad

La ce "admitere" te referi? Admitere la facultate sau la liceu?
Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!

| Alex_Narcis_1990 a răspuns (pentru bursuc001):

Bine ca esti tu abil/abila in ceea ce priveste romana.Nu vezi ca scrie`Vreau sa dau la profilul stiinte sociale din CLASA A IX`normal ca de admiterea de la liceu este vorba!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru Alex_Narcis_1990):

Mda, măi, pot afirma ( liniştit ) că ŞTIU să scriu/vorbesc destul de CORECT Limba Română big grin

Ce n-am înţeles eu, în privinţa întrebării sale, era legătura dintre BAC-ul pe care-l va da la Ştiinţe Sociale şi modalitatea de admitere la liceu happy
NU există nici o legătură între ele!
Modalitatea de admitere la liceu este ACEEAŞI, indiferent de disciplinele la care va susţine BAC-ul!

Motiv pentru care am presupus că userul era interesat modalitatea de admitere la o anumită facultate!
Sunt ( în ţară ) unele Facultăţi de Informatică la care se face admitere pe baza mediei de BAC la Matematică sau Informatică; au mai fost useri care întrebau dacă se poate lua în considerare BAC-ul de la Istorie în locul celui de la Matematică ( iar răspunsul este NU )...

În concluzie, "comentariul" tău NU îşi are rostul sad
Poate că userul în cauză va reveni cu detalii...

O zi frumoasă!

| Daehyun explică (pentru bursuc001):

Am citit de pe site-ul liceului ca la Stiinte Sociale nu se da BAC la mate si ma gandeam ca nici la admitere intr-a IX a nu se da happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Daehyun):

Mda, admiterea la specializarea Ştiinţe sociale se face prin "repartizare computerizată" ( în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni )!

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

O seară frumoasă!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi alte detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

| Alex_Narcis_1990 a răspuns:

Da,se va lua in considerare si nota de la mate din examen!