| Skins97 a întrebat:

Exista cursuri de matematica la care poti participa dupa care primesti o diploma sau un act ceva (cum este la engleza cambridge) care sa arate ca ai cunostintele necesare in matematica?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva pana acum, doar daca urmezi o facultate de profil

| neutrino a răspuns:

Fii, te rog, mai concreta!

| Skins97 explică (pentru neutrino):

Sunt la profilul filologie si ma gandeam ca poate ar fi posibil sa termin cu bacul pe profilul meu, apoi doar daca o sa am nevoie sa dau un test care sa arate ca am anumite cunostinte necesare la matematica in caz ca vreau sa urmez o meserie la care o sa am nevoie de asta (inca nu sunt hotarata in legatura cu viitorul meu)

| neutrino a răspuns (pentru Skins97):

Nu exista asa ceva, exista facultati la care poti merge, chiar daca ai facut un asemenea liceu.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Din ce oras esti? In Iasi, de exemplu, se organizeaza Centrul de Excelenta(CEX) la matematica si la sfarsitul anului, daca ai fost prezenta la peste 80% din cursuri, primesti diploma de excelenta in matematica. Si in plus acumulezi si multe cunostinte de mate la nivel de performanta, predau cei mai buni profesori din oras si te pregatesti, in plus, pentru concursuri si olimpiada. O seara faina!