| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Exista o parte a foneticii pe care nu o inteleg si respectiv intrebarile care cer sa explic ce sunete formeaza un diftong sau triftong. La ce anume se refera? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Diftongul, triftongul si hiatul sunt grupe de sunete.
Diftongul e format dintr-o vocala (a, ă, â, e, i, o, u) si o semivocala (e, i, o, u), aflate in aceeasi silaba.
Ex: ca-fea -> aici grupul "ea" este diftong.
Triftongul e format din doua semivocale si o vocala aflate in aceeasi silaba.
Ex: cre-ioa-ne -> "ioa" e triftong, a este mereu vocala, i si o devin semivocale.
Hiatul e atunci cand ai doua vocale una langa alta dar in silabe diferite.
Ex: a-e-ro-port -> "a-e" este hiat.

1 răspuns: