| AndreeaWinchester a întrebat:

Exista cuvinte cu EO ca diftong si EOA ca triftong? Am cautat si eu si m-am gandit mult dar nu am gasit. Mersi anticipat!happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe dexonline.ro cu: *eu, *eu*, eu*, *eoa* si o sa gasesti multe. Succes si numai bine!

| Anonime a răspuns:

Eoa-leorca( ud leoarca) pe-o (2 cuvinte rostite impreuna care formeaza diftongul eu),prinde-o( la diftong e usor poti alatura doua cuvinte diferite,ca in exemplele date de mine). Incearca si tu sa gandesti, eu ti-am dat cateve idei.happyBafta, fundita?big grin

| pisi57 a răspuns:

Meteo-EO

| georgiana1316 a răspuns (pentru pisi57):

Scuze pisi57, dar din cuvantul Meteo, eu -hiat: Me-te-o

| pisi57 a răspuns (pentru georgiana1316):

A da. nu mi-am dat seama.