| gingergirl1 a întrebat:

Exista posibilitatea ca in urmatorii ani sa se adauge inca o materie obligatorie (biologie+chimie+fizica) la admitere la medicina?
Am auzit ca este destul de discutata "problema" asta dar sincer, mie una mi se pare un pic cam mult...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ora actuala, majoritatea facultatilor din tara dau obligatoriu biologie si optional fizica sau chimie. Se discuta intens, introducerea obligatorie atat a fizicii cat si a chimiei, dar nu cred ca se va introduce in urmatorii 2-3 ani.
Nu e prea mult, e o facultate grea, pentru care trebuie sa stii multe si sa ai o capacitate uriasa de a invata. Dorinta profesorilor si a studentilor, precum si a candidatilor valorosi, este o selectie mai buna, pe care numai candidatii cu adevarat potriviti sa o promoveze. Cu cat examenul este mai greu, cu atat toata lumea are de castigat, inclusiv societatea.

| gingergirl1 explică (pentru Brigaela):

Sunt de acord cu tine, doar ca mi se pare aiurea sa invat pentru admitere, in special bio si chimie, si chiar in anul in care voi fii clasa a12a sa se adauge si fizica ca si materie obligatorie, in cazul de față.Ma rog, adevarul e ca nu sunt de 10 la fizica, si mi-e cam frica...

| Brigaela a răspuns (pentru gingergirl1):

Nu se va anunta in anul in care se da, ci cel putin cu un an inainte. Ar trebui, totusi, daca dai la medicina, sa te pui la punct cu fizica, iti va trebui mult in facultate, mai ales in primii ani.

| gingergirl1 explică (pentru Brigaela):

Inteleg, multumesc puppy dog eyes