| alma a întrebat:

Exista preistorie, protoistorie si istorie, oare cand a inceput istoria?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Istoria cui? Istoria Universului a inceput acum 14 miliarde de ani, a Pamantului acum 4 miliarde de ani si a omului in urma cu cateva zeci de mii de ani. Orice forma de existenta are o istorie intuibila. Preistoria si protoistoria sunt etape ale civilizatiei umane, ale istoriei umanitatii. In cadrul acestei istorii a omenirii, "istoria", ca cea de-a treia etapa, particularizata, incepe odata cu primele forme complexe de organizare sociala si de dezvoltare culturala. Cel mai adesea, punctul de origine al acestei istorii il reprezinta antichitatea.

5 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Cred ca istoria a inceput de cand era Adam si Eva, dupa ce au inmultit pamantul sa aiba despre ce se povestii.

| smartdjs a răspuns:

E ff greu de explicat la evolutionosm, paleontolgie se vb ca istoria a inceput acum sute de milioane de ani si evolutia tretpata si diferitele transformati geografice, geotectonice climatice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff istoria omenirii, istoria planetei, istoria universului... care te intereseazabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, eu cred ca ISTORIA a aparut odata cu formarea pamintului si a galaxiei, insa acesta este un mister pe care nimeneni nu la descoperit. DA, EXISTA TEORII, explicatii, muzee, sapaturi arheologice, care vin sa sustie aceasta idee cind a aparut? si cit timp exista?, dar nimeni nu poate explica infinitul universului, din care facem si noi parte... astfel istoria nu are un inceput clar determinat, si cred ca nici un final nu va avea... Ramine a fi un mister, cu care omenirea se lupta pentru a fi descoperit...

| danahoro a răspuns:

Da cred ca da