| aysha11 a întrebat:

Facultatea de informatica de la Iasi sau Bucuresti? care este mai buna? si cam ce trebuie sa stii in afara de C++ pentru a te descurca?

4 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Personal, cred aia din iasi e mai buna.
Pai, in afara de c++, ar mai trebui sa stii sa lucrezi cat de cat cu baze de date(faci in clasa 12 la liceu asta).
Eu stiam doar c/c++ si pascal/delphi si nu mi-a fost prea greu.
In schimb, teoria e naspa, si matematica.

| marcela290 a răspuns:

In afara de C++ iti mai trebuie si Pascal

| monstrulet a răspuns (pentru marcela290):

Nu faceti nimic legat de pascal in facultatea din iasi(si nici la aia din Bucuresti, cred. E prea vechi pascal).
In schimb, daca ai lucrat cu delphi, o sa te ajute la c# si la crearea interfetelor in mfc.

| AshWorld a răspuns:

Oricare dintre ele. Alege orasul mai apropiat de tine. Conform acestui document http://chestionar.uefiscdi.ro/docs/programe_de_studii.pdf ambele-s de clasa A.
Personal as alege Bucurestiul.

Nu trebuie sa stii mai nimic special pentru ca te invata in facultate, insa evident ca deja trebuie sa ai habar de cateva lucruri de baza(ce e aia o variabila, un ciclu repetitiv, o functie, nu sintaxa limbajului de programare). Oricum la partea de info te mai ia de la 0 cat de cat, cu mate insa nu, cat vei face probabil prin primul an.