| Omega233 a întrebat:

Facultatea de litere Cluj, specializarea romana-japoneza. La ce dau examen?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "Domeniul Limba şi Literatură - 14. Specializarea: LIMBA SI LITERATURA JAPONEZĂ

* LIMBA ŞI LITERATURA ROMANĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNA SAU LIMBA LATINĂ SAU LIMBA GREACĂ VECHE SAU LIMBA EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ şi COMPARATĂ (3 ani, zi)" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

La "14. Specializarea: LIMBA SI LITERATURA JAPONEZĂ", se dă examen scris din limba străină!

"D. CRITERII DE SELECŢIE/CRITERII DE DEPARTAJARE:
I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI LITERATURĂ
CRITERII DE SELECŢIE
4. Limbă şi literatură (3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
a. proba scrisă la limba străină (90’) – (50% din media de admitere)
b. media la examenul de bacalaureat – (50% din media de admitere)
Observaţii:
1. Pentru candidaţii LICENTIAŢI media la examenul de bacalaureat se înlocuieşte cu media la examenul de licenţă.
2. Candidaţii la specializările cu nivel începător (franceză, rusă, ucraineană, italiană, spaniolă, norvegiană, japoneză, chineză, coreeană, finlandeză)
vor susţine proba scrisă în oricare din cele 6 limbi de mare circulaţie internaţională (engleză, franceză, germană, rusă, italiană, spaniolă) sau în limbile
franceză, rusă, ucraineană, italiană, spaniolă, norvegiană, japoneză, chineză, coreeană, finlandeză.
3. Candidaţii la specializările cu nivel avansat (engleză şi germană) vor susţine proba scrisă din limba străină aferentă specializării pentru care candidează.
CRITERII DE DEPARTAJARE
a. nota obţinută la proba scrisă
b. media obţinută la examenul de bacalaureat" - SURSA = Regulamentul de admitere de la linkul :
http://lett.ubbcluj.ro/......e_2013.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://lett.ubbcluj.ro/admitere-2013/

Vezi şi un model de test de limba străină la linkul :
lett.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/modele_teste_admitere.rar

Toate cele bune.

| Omega233 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Omega233):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.