| codrincodrin a întrebat:

Funda. Am de scris pentru cultura civica o scrisoare primarului in care sa-i solicit sprijinul pentru rezolvarea unei probleme. Nu stiu ce tip de problema sa-i semnalez, cui adresez scrisoarea, si la ce adresa!? Ma ajutati? Vreau un model, ceva ex si o personalizez.

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Domnule primar

Subsemnata/subsemnatul X, domiciliat/a la adresa X, elev/v la scoala Nr xx, in numele meu si al tuturor semnatarilor, elevi la aceeasi scoala mai sus mentionata, va aduc la cunostinta ca:

Avand in vedere numarul tot mai mare de straini care intra neconditionat in scoli, ce ulterior pot aduce diferite substante halucinogene, droguri, tigari dar si faptul ca adesea recurg la violenta fata de elevii din scoli, imi exprim temerea ca eu si alti colegi ai scolii, ne simtim in nesiguranta.

Accesul liber in scoala, aduce un aport nesigurantei socolii dar si elevilor ca atare, ma ales in contextul in care mass media a relatat si relateaza zilnic diferite drame ale unor elevi abuzati verbal ori fizic, in curtea scolii, de catre persoane straine, acestea intrand in scoli, datorita faptului ca nu a existat paza scolara.

Prin urmare, in numele tuturor semnatarilor, va adresez rugamintea ca la scoala nr xx de pe raza judetului/orasului/sectorului, XX sa fie angajat un paznic al scolii.

Stiu, acest fapt poate ridica diferite costuri financiare, dar ele se justifica si pot preintampina diferite situatii tragice ce pot avea urmari si consecinte ce se pot intinde pe ani intregi, cu suferinta si costuri financiare enorme.

In speranta ca veti da curs rugamintii mele, dar si a tuturor semnatarilor mai jos mentionati, inchei asteptand un raspuns favorabil cererii.

Cu stima semneaza xxxx Data xx.xxx. 2012

Persoanele care sustin aceasta rugaminte si care au semnat sunt:

1.) Elevul x - semneaza

2 răspunsuri:
| codrincodrin explică:

Dar la ce adresa o trimit? pe adresa primariei?

| DiDix11 a răspuns:

Ai putea sa incepi ceva de genu "catre domnul primar al sectorului x, bla bla bla
subsemnatul... de la liceul scoala..., permitetimi sa va informez in legatura cu (si nu stiu ai putea sa scrii despre problema maidanezilor sau chestii de genu gunoaie, sau cum ca ai vrea mai multe targuri spectacole etc in orasul/sectorul tau)
foloseste chestii formale de genu am placerea de a va invita, informahappy simplu funda?