| AlexandraFoo a întrebat:

Funda! Am o culegere de romana si am dat de exercitiul acesta :

Scrie un enunt in care sa existe omograful cuvantului intampina, din text, precizeaza rolul accentului in acest caz.
In text este versul,, Ma-ntampina parfum inchis si greu ".

Eu tot m-am gandit, dar nu am gasit, care este omograful cuv intampina, puteti sa imi spuneti pe care litera s-ar pune accentul si ce inseamna noul cuvant format.

Multumesc

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cred ca este vorba despre diferitele timpuri ale aceluiasi verb."Inta'mpina"-prezent si "intampina'-perfect simplu.Accentul are rolul de a diferentia cele doua timpuri.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Iti sugerez sa cauti in DEX, poate descoperi un omograf.Incerc si eu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu. Deci incearca " Cand intrasem in curtea bunicilor, ma inatampina un miros de paine proaspata." cu accentul pe "a" de la sfarsit... ma bucur ca te-am putut ajutawinkingwinking paa