| DemonicSoul a întrebat:

Hey! Astăzi am dat Evaluarea Națională la limba și literatura română și sunt sigură că am făcut totul corect cu excepția a două detalii.

1: La compunerea de la subiectul doi nu am apucat să pun titlul deoarece se terminase timpul. Știu că se depunctează, dar CU CÂT?

2: Tot la subiectul doi, exercițiul 1, a doua liniuță, ni s-a cerut să precizăm rolul cetății Alba Carolina în secolul al XVIII-lea.

Am găsit propoziția în text:" Aceasta avea rol atât în sistemul de apărare a habsburgilor împotriva turcilor, cât și de consolidare a puterii în teritoriile acilare."

Cerința suna așa: "Precizează un rol pe care îl avea cetatea Alba Carolina în secolul al XVIII-lea"

Din punctul meu de vedere în enunțul din text erau prezentate două roluri ale cetății: rol de apărare și de consolidare, iar în enunț nu se cere doar un rol.

Eu am scris așa: "Un rol pe care îl avea cetatea Alba Carolina în secolul al XVIII-lea era cel de apărare a habsburgilor împotriva turcilor."
E CORECT?

5 răspunsuri:
| Purplegirl101 a răspuns:

1. Nicaieri nu scrie ca trebuie titlu (eu nu am pus nici la simulare, nici acum la evaluare si niciodata)
2. Nu stiu exact daca e corect dar eu am scris exact ca tine si zic ca e bine!

| DemonicSoul explică (pentru Purplegirl101):

Tocmai am văzut baremul și e corect răspunsul.

Multă baftă pe miercuri!

| Purplegirl101 a răspuns (pentru DemonicSoul):

Mersi mult! La fel! happy

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

E foarte bine.Baremul s-a afisat deja pe edu.ro acolo iti poti verifica punctajul
Nu scrie nimic de alegerea unui titlu la compunere in cerinta asadar nu era obligatoriu ...nu depuncteaza.
Succes si miercuri!