| middle654 a întrebat:

Funda.cine era adlof hitler? am auzit pe multa lume zicand ca era foarte destept.de ce?

8 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

Http://www.biografia.ro/biografia/adolf_hitler.html aici gasesti biografia lui citeste

| sublime89 a răspuns:

Un om care vrea sa cucereasca intreaga lume si omoara zeci de milioane de oameni incercand sa faca asta, nu mi se pare deloc destept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost cel care a instaurat nazismul in Germania si cel care a declansat al Doilea Razboi Mondial.
Se spune ca stia sa manipuleze masele. Personal cred ca era nebun si ca de fapt a fost doar o "papusa" condusa de alte persoane. Cineva ca el nu ar fi stiut sa actioneze in felul in care a facut-o el inainte de inceperea razboiului.

| RELIABLE a răspuns:

Salut. Adlof hitler a fost un om politic, lider al Partidului Muncitoresc German Național-Socialist, a dus o politică de pregătire și de declanșare a celui de al Doilea Război Mondial, precum și de punere în aplicare a unui plan naționalist și rasist de exterminare în masă a evreilor și altor „indezirabili" din Europa, precum și de lichidare a adversarilor politici din Germania. În anul 1938 americanii l-au declarat omul anului. Intr-adevar a fost un om foarte destept deoarece au fost multi asasini care au incercat sa-l omare dar nici unul nu a reusit. in final sa sinucis la munchen 8 noiembrie.

| sofstatics a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
Toate detalii despre el. Bafta.

| mircea22b a răspuns:

Cel mai bine documentat istoric in acest domeniu este David Irving, si din cate stiu este cenzurat. Are ceva site fpp.co.uk Mai stiu ca sunt si altii implicati in studiul WWII care au ajuns la puscarie pentru asta(Ernst Zundel dar nu numai). Asa ca mai bine lasa-te de domeniul asta.

| Alexandru2015 a răspuns:

Era cancelarul Germaniei se se spune ca el a pornit al 2-lea Razboi Mondial ...deci era estept (dar intr-un sens rau )funda te rog