| Not_7297 a întrebat:

Vreau si eu definitia caracterizarii directe si indirecte happy. Multumesc!

7 răspunsuri:
| imagine a răspuns:

Un personaj este caracterizat direct de narator, autor si indirect prin faptele sale si prin dialogul cu alte personaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe http://temelaromana.webs.com/

| EdyFcsb a răspuns:

Directa : Facuta de autor
Indirecta: Prin fapte vorbe, loc de provenienta, vestimentatie etchappy

| GeOrGiAnA_7466 a răspuns:

Caracterizarea directa se face cu ajutorul mijloacelor directe:Naratorul, autocaracterizarea(ce spune personajul depre sine insusi), alte personaje.

Caracterizarea indirecta se face cu ajutorul mijloacelor indirecte(elemente nonverbale si paraverbale, limbaj, fapte, comportament, vestimentatie).

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Te rooog funda ca nu am nici una

| El3menT a răspuns (pentru GeOrGiAnA_7466):

Mersi si eu pentru definitibig grin!

| AleXMs1 a răspuns:

Caracterizare directa:caracterizarea de catre autor, autocaracterizare si caracterizare de catre alte personaje.

Caracterizarea indirecta: mediul inconjurator, dupa vorbe, dupa imbracaminte, dupa fapte, dupa pozitia sociala, dupa nume(Stefan cel Mare de ex)cam atit

| kubraniecrenata a răspuns:

Caracterizarea directa poate fi realizata de catre:
narator (prin portretul fizic si/sau moral, prin comentarii explicite, aluzii);
personajul insusi (autocaracterizarea prin marturisiri facute altor personaje, autoanalize monologate);
alte personaje (prin marturii, descrieri, etc).

Caracterizarea indirecta se deduce din:
actiunile, atitudinile, opiniile exprimate de personaj;
mediul in care traieste: orasul, casa, interiorul, dar si familia, grupul sau societatea in care evolueaza;
limbajul folosit (de la registrul al limbii, pana la particularitatile de ordin stilistic).