| siminafive5 a întrebat:

Funda! Profesoara de engleza a zis ca o sa ne dea un test din timpurile Present Simple, Present Continuos, Past Simple, Past Continuos si din Present Perfect Continuous.A mai spus ca o sa ne dea mai multe propozitii in care trebuie sa punem cuvantul din paranteza la unul din timpurile pe care vi l-am spus mai sus.Atata ca noi trebuie sa ne dam seama la care timp.
Imi puteti zice de unde imi dau seama la ce timp sa pun verbul din paranteza? Va rogg spuneti-mi daca stiti

Răspuns Câştigător
| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Bună!
Present Simple

Mod de formare:

Afirmativ: Subiect + verb( se adaugă s/es)

Negativ: Subiect +don’t/doesn’t + verb

Interogativ: Do/Does +subiect + verb +?

Presentul simplu se folosește pentru a exprima o acțiune repetată, obișnuită, activități zilnice, stări permanente, adevăruri general valabile. Se mai folosește în orare și comentarii spoortive.

Se folosește cu adverbe de frecvență: never (niciodată); rarely, seldom ( rar); sometimes (uneori); usually (de obicei); often (des); always (mereu)

Alte reguli:
Doar la persoana a III-a singular se adaugă S/ES
Dacă verbul se termină în ss, sh, ch, x, o se adaugă ES
Dacă verbul se termină în vocală și y se adaugă S
Dacă verbul se termină în consoană și y, y-ul se transformă în i și se adaugă ES

Exemple și propoziții uzuale:
The train leaves at half past two. – Trenul pleacă la ora două și jumătate
I always drink coffee in the morning. – Mereu beau cafea de dimineață.
I rarely skip breakfast. – Rareori sar peste micul dejun.
Mark never goes to sleep before 10 pm. -Mark nu se culcă nicodată înainte de ora 10.
Lucy often eats fried potatoes for dinner. – Lucy mănâncă deseori cartofi prejiți la cină.
It rains a lot in London. – În Londra plouă des.
I hate people who speak to much.- Urăsc oamenii care vorbesc prea mult.
My mother cooks very well. – Mama mea gătește foarte bine.

Present Continuous

Mod de formare:

Afirmativ: Subiect + verbul to be la prezent + verb-cu terminația ing

Negativ: Subiect + verbul to be la prezent + not + verb-cu terminația ing

Interogativ: Verbul to be la prezent + Subiect + verbul-cu terminația ing

Prezentul continuu se folosește pentru a exprima acțiuni care au loc în momentul vorbirii, în zilele acestea, acțiuni iritante, planificate, personale, în viitor, situații aflate în continuă schimbare.

Se folosește cu adverbele : now (acum); at the moment (în acest moment); these days (în aceste zile)

Exemple:
I am talking to my mother. – Vorbesc (acum, în acest moment) cu mama mea.
You are speaking to loud. – Tu vorbești prea tare.

Simple Past Tense : Forme
Afirmativ :

S + verbul la forma a II a de pe lista verbelor iregulate
We went to the zoo yesterday. – Am fost la zoo ieri.

S + verb + ed – pentru cele regulate
I phoned her. – I-am dat telefon.

Negativ :

S + aux DO la trecut (did) + not + verbul la infinitiv
We did not finish the project in due time. – Noi nu am terminat proiectul la timp.

Interogativ :

Did + S + verbul la infinitiv?
Did you eat all the chocolate? – Ai mancat toata ciocolata?

Trecutul simplu (Simple Past Tense) se foloseste pentru a exprima :

A. Actiuni terminate in trecut la un timp stabilit

o Cand locul si timpul unde se petrece actiunea ne sunt date
Marta called me in the morning from the hospital. – Marta m-a sunat dimineata de la spital.

o Cand se intreaba timpul
When did you go to the Opera? – Cand ai fost la Opera?

o Cand timpul e definit ca rezultat al unei intrebari
When did they find her? They found her 2 hours ago. – Cand au gasit-o? Ei au gasit-o acum 2 ore.

B. Actiuni care s-au intamplat imediat una dupa alta in trecut
They went into the house, brought food from the fridge and set the table in the yard. – Ei s-au dus in casa, au adus mancare din frigider si au pus masa in curte.

C. Obiceiuri in trecut care acum sunt terminate
I used to go to ballet 5 years ago. – Obisnuiam sa ma duc la cursuri de balet acum 5 ani.

Adverbe ce se folosesc cu Simple Past Tense : yesterday, the day before yesterday, last week, two weeks ago

Past Continuous Tense : Forme
Afirmativ :

S + verbul To BE la past tense + verbul de conjugat + ING
I was reading the lesson when the teacher came in. – Citeam lectia cand a intrat profesoara.

Negativ :

S + verbul To BE la past tense la forma negativa + verbul de conjugat + ING
They weren’t looking for Susan; they were looking for her sister. – Ei nu o cautau pe Susan, ei o cautau pe sora ei.

Interogativ :

Verbul To BE la past tense + S + verbul de conjugat + ING
Was he driving too fast when he had the accident? – Conducea el prea repede cand a avut accidentul?

Trecutul simplu (Past Continuous Tense) se foloseste pentru a exprima :
• actiune care se afla in desfasurare la un moment dat in trecut.
While wou were having a bath, the phone rang. – In timp ce faceai baie a sunat telefonul.

• actiune care continua de ceva vreme
Yesterday I was jogging in the parca. – Ieri, faceam jogging in parca.

• actiune care are loc in acelasi timp cu o alta actiune in trecut
While I was reviewing the article my husband was watching his favourite tv show. – In timp ce eu revizuiam articolul sotul meu urmarea show-ul tv favorit.

• un echivalent in trecut al prezentului continuu
They told us they were spending the night at Select. – Ei ne-au spus ca o sa-si petreaca noaptea la Select.

Adverbe folosite cu Past Continuous Tense: while, when, all morning, all night, as

Present Perfect Continuous Tense: Forme
Afirmativ :

Subiectul + prezentul perfect al verbului to be (have/has been)+ participul prezent al verbului de conjugat (baza + ing)
They have been reading a lot of book lately. – Ei au citit o multime de carti in ultima vreme.

Negativ :

Subiectul + prezentul perfect al verbului to be (have/has been)+ NOT + participul prezent al verbului de conjugat
They haven’t been watching TV this afternoon. – Ei nu s-au uitat la tv in acesta dupa-amiaza.

Interogativ :

Prezentul perfect al verbului to be + Subiectul + participul prezent al verbului de conjugat
What have you been doing? I have been working on a new project. – Ce ai mai facut? Am lucrat la un nou proiect.

Present Perfect Continuous se foloseste pentru a exprima :
- o actiune care incepe in trecut, ajunge in prezent si are sanse de a continua in viitor.
It has been snowing for 4 hours. – Ninge de 4 ore.

- o actiune recenta ar carei rezultat poate fi vazut
Why is you hair wet? Because I have been swimming. – De ce ai parul ud? Pentru ca am inotat.

Adverbe folosite cu Present Perfect Continuous : for, since

Succes!

| Alazaroae_Laura_1976 a răspuns (pentru OaNaArEcOnTpEtPu):

Raspuns extraordinar de bun si complet multumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cauta pe net fiecate timp in parte.
Eu iti dau un link doar pentru present simple.
http://www.englishpage.com/verbpage/simplepresent.html

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Bună.
Răspunsul acesta l-am primit și eu de la un utilizator astăzi.
Sper să te ajute.

http://www.marplo.net/engleza/gramatica

Pa,pa.

| siminafive5 explică:

Am uitat sa va zic ca sunt pe clasa a 7 a