| InsaneAciD a întrebat:

Fundă TPU! Am o întrebare la care aş vrea să primesc destul de urgent răspuns. Au venit broşurile cu admiterea la liceu. Aş vrea să merg pe profilul "Turism şi Alimentaţie", însă nu ştiu exact care sunt materiile de bază care se fac. Mi-ar plăcea să ştiu ce materii sunt pe primul loc acolo şi cam ce presupune mai exact turismul şi alimentaţia. E de viitor? Aştept un răspuns cât mai corect. Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Daca nu ai treaba cu bucataria nu prea ai ce cauta pe acolo.Si eu am vrut sa dau acolo ca sa devin ceva in domeniul turismului gen:agent de turism, ghid turistic si m-am transferat pentru ca nu prea se face scoala si se pune accent fix pe bucatarie ceea ce la mine nu-i punctul forte si nu vreau in viitor sa devin bucatar sau ospatar.Mai bine ai alege alt profil mai bun.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți documenta pe www.edu.ro
Mult succes!
Pa, pa.

| deeadeea111 a răspuns:

Ai 3 ore pe saptamana de turism
5 ore pe saptamana de alimentatie
si 1 de igiena in unitatile de alimentatie si unitatile hoteliere
3 ore de mate
3 ore de romana
2 de engleza
2 de franceza
1 istorie
1 geografie
1 biologie
2 chimie
2 fizica

| simina96 a răspuns:

Buna! Eu am fost un an acolo si pot sa iti spun ca faci aceleasi materii care se fac si in generala mai putin muzica si desen.( nu prea faci nu stiu ce scoala)Se pune accent pe practica in bucatarie desi nu inveti sa faci de mancare cel putin in a 9-a te pune numai sa speli vasele, sa cureti cartofi etc, pana nu mai poti. Poate ca din a 10-a incolo o sa te invete sa faci de mancare, eu nu iti pot spune exact pentru ca m-am transferat de acolo, pe motiv ca nu mi se potrivea profilul.Mai faci ceva materii ale profilului respectiv,de exemplu: igiena in bucatarie,bazele restauratiei(presupune teoria alimentelor, cum trebuie sa se comporte un bucatar in bucatarie) si inca o materie nu mai stiu exact cum se numeste, care iti arata ce calitati trebuie sa ai ca sa fii ospatar, cum arata un hotel, din ce este alcatuit.De viitor este, daca vrei sa devii ospatar, bucatar.Bacul o sa il dai din mate, romana, engleza, competente digitale si economie/geografie la alegere asta in cazul in care vrei sa dai la facultate. Daca vrei strict sa devii bucatar, ospatar si sa nu faci facultate poti opta pentru bacul profesional care s-a propus incepand de anul acesta.

| InsaneAciD explică (pentru simina96):

Dar nu se poate alege ori turism, ori alimentaţie? Nu vreau să devin bucătar în niciun caz. Aş vrea în turism dar am înţeles că nu e de viitor.

| simina96 a răspuns (pentru InsaneAciD):

Daca nu ai treaba cu bucataria nu prea ai ce cauta pe acolo.Si eu am vrut sa dau acolo ca sa devin ceva in domeniul turismului gen:agent de turism, ghid turistic si m-am transferat pentru ca nu prea se face scoala si se pune accent fix pe bucatarie ceea ce la mine nu-i punctul forte si nu vreau in viitor sa devin bucatar sau ospatar.Mai bine ai alege alt profil mai bun.

| IAmSoDifferent a răspuns:

Toate materiile care le-ai facut pana acum in afara de desen, civica si thenologie, ai in plus logica, antreprenorial, psihologie, modulul 1, 2, 3, 4, 5, economie, logica(intr-a 9a), contabilitate(intr-a 10a), marketing. Dar nu stiu ce sa spun adica sunt putine locuri de munca.

| InsaneAciD explică (pentru IAmSoDifferent):

Dar la economic? Ar fi mai convenabil?

| IAmSoDifferent a răspuns (pentru InsaneAciD):

Pai nu stiu sigur tot ce stiu e ca faci foarte multa contabilitate si matematica si cand spun foarte multa cred ca iti imaginezi. Si din ce am auzit este foarte greu... Scuza-ma ca am intarziat cu raspunsul dar acum am vazut :*