| navarre a întrebat:

Geneza 4:4
"'Abel a adus şi el o jertfă de mâncare din oile întâi născute ale turmei lui şi din grăsimea lor. Domnul a privit cu plăcere spre Abel şi spre jertfa lui "

Chiar puteti vizualiza mental pe adevaratul Dumnezeu sa aiba asemenea placeri, prin jertfa de animale si din grasimea lor? Inteligenta universala poate da asemenea exemplu de moralitate?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Omule, Vechiul Testament (adică testamentul mai vechi dintre cele două căci la dracu' ambele-s vechi) e o colecţie de mituri şi poveşti jidăneşti.
Or... evreii erau păgâni iar în religiile păgâne jertfele de animale erau frecvente.
Când basemele şi folclorul jiănesc a fost inclus în comunicatul de presă numit eufemistic "biblie", s-a tăiat numele zeităţii către care se sacrifica (Ba'al, dacă nu greşesc, în cazul de faţă) şi s-a înlocuit cu Yahweh sau Dumnezeu, sau chiar Allah. După caz happy.

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu numai inteligenta universala iti poate da exemple, cimchiar viata de zi cu zi : de ex.cand cineva inchina un pahar in sanatatea ta, desi tu nu bei sau cand cineva iti face un cadou fara nicio obligatie, doar pentru faptul ca te place ca persoana. Abel, fiind cioban, deci placandu-i mielul la gratar, a crezut ca si Dumnezeu va impartasi aceeasi placere pentru mielul fript. Dumnezeu a apreciat gestul lui Abel, nicidecum friptura de miel!

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

@noktambul, vrei sa spui ca jerfele erau un mod de a se gandi omul la Dumnezeu si de a-l omagia, iar Dumnezeu aprecia gandul si omagiul dedicat? Dar, in cazul asta, deducem ca si Dumnezeu are nevoie de noi, ceea ce mi se pare absurd. Apoi, cum explicam omniprezenta si omniscienta? De ce trebuia Dumnezeu sa priveasca cu placere spre Abel si jertfa lui cand Dumnezeu stia tot timpul ce are Abel in cap? Inseamna ca s-a bucurat de jertfa nu de gandul lui Abel la el. Nu?