| anonim_4396 a întrebat:

De ce a plăcut mai mult Lui Dumnezeu jertfa lui Abel decât cea a lui Cain?

9 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

"Prin credință a adus Abel lui Dumnezeu o jertfă mai bună decât Cain". (Evrei 11, 4. ) Abel a înțeles marele principiu al mântuirii. El s-a recunoscut păcătos, a văzut păcatul și plata păcatului, moartea, stând între sufletul său și comuniunea cu Dumnezeu. El a dus jertfa înjunghiată, viața sacrificată, recunoscând astfel cerința Legii care fusese călcată. Prin sângele vărsat, a privit la jertfa viitoare, Hristos, murind pe crucea Golgotei, și, punându-și încrederea în ispășirea ce urma să fie adusă acolo, a primit mărturia că este îndreptățit, iar jertfa sa primită. {PP 72.3}

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt de acord cu legea talionului. Se aplica in Noul Cod Penal din Afghanistan.

| contsters2021 a răspuns (pentru Werrich):

Primul verset pe care l-ați menționat este demn de încredere, dar restul a ceea ce ați comentat aparține câmpului religios fanatic.

| Werrich a răspuns (pentru contsters2021):

Ellen G White a fost fanatica?

| contsters2021 a răspuns (pentru Werrich):

Nu știu, dar daca aceste cuvinte îi aparțin ei, atunci da.
În primul rând, principiul mântuirii nu este să te cunoști pe tine însuți ca păcătos, ci să nu mai practici păcatul.
În al doilea rând, nu știm ce sacrificiu au făcut Abel și Cain, pentru că există două feluri de sacrificii, sacrificiul pentru păcat și sacrificiul pentru mulțumire.
Dar Abel a oferit un sacrificiu mai bun decât Cain pentru că a oferit acest sacrificiu cu recunoștință, cu o inimă pătrunsă de credință, în timp ce Cain, care avea o inimă rea, cu nemulțumire și pătruns de necredință.