| Reek54 a întrebat:

Globulele rosii se inmultesc?

Răspuns Câştigător
| MeUFO a răspuns:

Bună! alessia5158 a vrut să spună aşa: globulele roşii sau hematiile nu se înmulţesc pentru că sunt celule care nu au nucleu (şi ştim că funcţia de înmulţire a celulei este îndeplinită de nucleu). Ele trăiesc cam 3-4 luni, apoi mor. Alte hematii le înlocuiesc pe cele moarte, fiind produse de măduva roşie a oaselor (asta e funcţia hematopoietică).
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ O să-ţi fie de folos!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Eritrocitele mature ( se mai numesc HEMATII sau GLOBULE ROSII) NU SE INMULTESC pentru ca nu au nucleu. Traiesc aproximativ 120 zile, dupa care sunt distruse de celule fagocitare din ficat si splina. In fiecare secunda, in organismul uman sanatos, mor aproximativ 3.000.000 hematii.
Vezi aici procesul de formare a globulelor rosii numit eritropoieza( etitropoieza care este doar o parte a unui proces prin care se formeaza toate celelalte elemente figurate ale sangelui, proces numit hematopoieza)http://www.bioterapi.ro/......rocite.htm

| Karinakari99 a răspuns:

Da.Funda?

| AlyLoveYou a răspuns:

Da