| LitaKamelya a întrebat:

Heeey! M-a pregatesc pentru examenul de la romana care va fi luni, si am o nelamurire. Care este diferenta dintre ritmul trohaic si iambic la genul liric? Va rog mai detaliat. Si cei care dati examenul anul asta, ce ati invatat? SUCCES si TNX anticipat!

Răspuns Câştigător
| bombonica22 a răspuns:

Ritm trohaic. Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.

Ritm iambic. Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.

9 răspunsuri:
| daydreamer a răspuns:

Am pus accent pe propozitiile subordonate si pe argumentarile literare. Tu?

| LitaKamelya explică (pentru daydreamer):

Pana acum am invatat doar genul liric, schita, fabula si basmul. Mai trebuie sa invat pastelul. Iar propozitiile subordonate le stiu cat de cat.

| daydreamer a răspuns:

Heeeey! Ce-ai facut la examen? Desi habar n-am de unde esti, te chem la o bere, virtuala probabil-miercuri searalaughing Desi cel mai indicat ar fi sa astept pana vineri, cand am si rezultatelelaughing

| LitaKamelya explică (pentru daydreamer):

Binisor, m-am descurcat. Acuma matematica e mai grea laughing Mergem, mergem. Sunt din Mioveniwinking. Tu ce ai facut la romana?

| daydreamer a răspuns (pentru LitaKamelya):

M-am descurcat, si eu. Dupa barem, exercitiile le-am facut pe toate. Sa vedem cu compunerile ce iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"m-a"?

| LitaKamelya explică (pentru anonim_4396):

Ete na! Omul mai greseste, stiu ca trebuia "ma" a fost fara sa vreau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LitaKamelya):

Se poate modifica. nu da prea bine pentru cineva care da bacul la romana peste cateva zile.

| TeodorAm00 a răspuns:

Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic.Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic.
Poti sa mai repeti operele epice:nuvela, schita, basmul, fabula si opera lirica.