| GandacelScumpicel a întrebat:

Heei stie cineva de ce carbunele se formeaza in bazine sedimentare? Am cautat pe net am cautat si in manualul de geografie si nu am gasit nici o explicatie iar noua la clasa nu ne-a predat asa ceva

1 răspuns:
| andreigroza19 a răspuns:

Deoarece carbunele(carbonul) se formeaza prin activitatea biologica a bacterilor, ciupercilor ...si alte microorganisme asupra ceea ce era candva (aproximativ cu mii de ani in urma) fie o planta, fie un animal care o suferit niste procese chimice( lipsa de oxigen/moarte si o fost bombardat cu dioxid de carbon, ajungand dupa mii de ani la carbon solid).