| MARIA_6909 a întrebat:

Hei! am 13 ani si ceva si as vrea sa citesc ceva interesant, dar si ceva care iti creste cultura generala. ce carti mi-sti recomanda?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

George Orwell - 1984
Marin Preda - Moromeţii
Hector Marlot - Singur pe lume (cum ţi s-a recomandat şi mai sus)
Cuore - Inimă de copil
Tartarin din Tarascon
Friederich Nietzsche - Dincolo de bine şi rău

Succes!

6 răspunsuri:
| wimpyannya a răspuns:

E cam grea cartea pentru tine dar cred ca o poti intelege. Incearca ''Codul lui Da Vinci'' de Dan Brown

| camy417 a răspuns:

Mie mi-au placut mult :singurpe lume elevul dima dintr-a 7-a
ciresarii (dar are 5 volume dar interesante) mica printesa
si cartile twilight(chiar de nu iti creste cultura generala)
Daca vrei sa iti descriu cartile ti le descriu cu mare placerebig grin te salut si spor la citit

| Miyukii a răspuns:

Cartile lui Jules Verne sau multe altele, gen ciresarii. Aventuri, drama etc.

| anonymus a răspuns:

Singur pe lume de hector marlot, scuze nu stiu numele bine, iti creeaza o alta viziune a vietii,

| soryna_9188 a răspuns:

Buna maria asculta-ma bine---pentru ca am tot 13 ani iti recomand cartile-print si cersetor-mark twain
-viata din narnia
-lumea copiilor
NUMAI BINE! PA

| Ekd a răspuns:

De veghe in lanul de secara de J.D.Salinger