| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o nelămurire. Aș vrea să studiez la facultatea de chimie, dar nu știu ce profil să aleg. Îmi puteți spune va rog care este diferența între ele?
Profilele sunt:
1. Chimie
2. Biochimie
3. Chimie farmaceutică
4. Chimie medicală

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să ajuți cât mai multă lume cu meseria ta, alegi chimie medicală sau faemaceutică.
Dacă îți place să înveți, cu șansa de a deveni cercetător, alegi biochimie.
Alegi chimie și devii profesor.

| Lola12815 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar concret, ce meserie poți avea după ce termini chimia medicală?

| sadrian46 a răspuns (pentru Lola12815):

Ești tot chimist, nu ai altă meserie, ai specializare care îți permite să te angajezi la un laborator de analize medicale al unui spital, clinici, centru medical.