| AianaPetrescu29 a întrebat:

Hei! Am rămas corigent la mate, sunt in clasa a 10-a si am testul de corijare poimaine. Ce ar trebui sa fac si sunt sanse mari de a ramane repetent? Desi stiu cate ceva si voi incerca sa ma straduiesc sa fac cat mai mult si la oral (la tabla) si in test. Pe primul semestru am media 3 și pe al doilea mi-a incheiat cu 4. Da-ți-mi cateva sfaturi vă rog, sunt destul de speriat.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: sa obtii media de cel putin 5 la examenul de corigenta. Se sustin 2 probe, respectiv scris si oral si se face media aritmetica. Aceasta medie va constitui media anuala la matematica.

| AianaPetrescu29 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu conteaza ce medii am pe cele 2 semestre? Adica mie mi-ar fi trebuit 7 pe al doilea dar am incheiat cu 4 …

| Ioandelasal a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Nu conteaza mediile semestriale sau cea anuala, puteau sa fie orice medie intre 1 si 4, 50, conteaza media ce o vei obtine la examenul de corigenta.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 133.(1)Elevul corigent este declarat promovat la disciplina/modulul de examen dacă obţine cel puţin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(2)Sunt declaraţi promovaţi anual elevii care obţin, la fiecare disciplină/modul la care susţin examenul de corigenţă, cel puţin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(3)Media obţinută la examenul de corigenţă, la cel de încheiere a situaţiei şcolare pentru elevii amânaţi pentru un an şi la examenul de diferenţă care echivalează o disciplină studiată timp de un an şcolar constituie media anuală a disciplinei respective şi intră în calculul mediei generale anuale."

| AianaPetrescu29 explică (pentru Ioandelasal):

Acum m-am liniștit de tot! Îți multumesc. eram foarte speriat, dar nu sunt șanse uriașe de repetenție, așa-i?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Nu sunt "sanse" de repetentie, ar fi ghinion foarte mare.
Totul este sa obtii media 5 sau mai mare la examen. Succes!

| AianaPetrescu29 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! Voi reveni luni cu "update"?

| 1234568807 a răspuns:

De obicei la corigenta te trece, dar asa devreme se dau corigentele? Eu stiam ca se dau la sfarsitu lu august-inceputu lu septembrie

| AianaPetrescu29 explică (pentru 1234568807):

Anul acesta, data stabilită e 4-15 iulie.

| 1234568807 a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Multa bafta, si anul scolar care vine pune-te pe invatat sa nu mai ajungi in situatia de a te duce la corigenta