| Curiosul12348 a întrebat:

Hei am si eu nelamurire in ceea ce priveste profilul de filologie de la liceu.Deci as vrea sa merg la filo iar cea de a doua optiune este cea de stiinte ale naturi, dar intrebarea mea este daca voi fi singurul baiat din cls la filo voi fi transferat in alta cls de filo si cati baieti se gasesc in medie intr-o clasa de filo?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca vei singurul baiat din clasa, situatie putin probabila, nu cred ca te vor transfera in alta clasa decat, poate, la cererea ta.
Nu se poate da o cifra medie a numarului de baieti care opteaza pentru profilul umanist, specializarea filologie --- depinde de scoala, profesori, de optiunile exprimate de elevi, de repartitia computerizata---in genere, la clasele de filo nu se prea ingramadesc baieti.

| Wintersmile a răspuns:

Daca sunt mai multe clasa de filo in acelasi liceu poate aranjeaza asta de la inceput, nu stiu, dar nu te vor transfera in alt liceu daca nu ceri tu asta.Eu sunt la filo, la inceput au fost 2 baieti in clasa, acum sunt 3.Au fost si cazuri cu mai putini si cazuri cu mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intri la filo si vei fi singurul baiat din clasa nimeni nu te poate transfera decat daca si tu vrei, odata ce ocupi acel loc la filo nimeni nu te poate obliga sa renunti, si stai linistiti nu cred ca vei fi singurul baiat de acolo, depinde cunosc clase din liceul meu care au avut la inceput 4-5 baieti, dar au ajuns peste 15 pentru ca unii se mai transfera