| Ciuffy23 a întrebat:

Hey am si eu o nelamurire, sunt in clasa a IX-a stiinte sociale si as vrea sa ma transfer la Filologie deoarece am o profeaoara foarte rea iar cu colegii nu ma inteleg. intrebarea mea este din ce se da BAC-ul la filo? si care e faza cu Cambridge acele pe clasa 11? pot sa nu il dau? la ss fac 3 ore de engleza...iar la filo sunt 4...se pot face mai mult de 4 ore o.O? mersi

Răspuns Câştigător
| TcdTcdTcd a răspuns:

Pai daca iti dai Cambridge-ul si il iei scapi de competenta lingvistica la Bac. Bine-nteles ca acest examen va fi mult mai greu decat competenta de la Bac, dar daca ai deja o orientare despre ce vei face pe viitor si stii ca iti va trebui acest atestat, eu iti recomand sa-l dai.
Eu sunt la stiinte sociale si dau bac din Istorie, Romana si la alegere Geogra, Logica, Filosofie, Economie sau Psihologie. La filologie nu stiu exact cum stau lucrurile, dar tot cam din aceste materii ar trebui sa dai.
A, am uitat sa precizez ca la Bac ai 3 competente, 2 lingvistice (limba moderna 1 si limba moderna 2) si una digitala. Pentru a scapa de acestea va trebui sa-ti iei urmatoarele atestate : Cambridge (engleza), Delf (franceza) sau DaF parca (germana) si ECDL (informatica, Tic).
Iar in legatura cu numarul orelor, pana in clasa a 10-a vei face ore normale, iar din a 11-a vei scapa de cateva materii (fizica, chimie, biologie, latina) si vei avea mai multe ore din materiile de baza al profilului tau.
Sper ca te-am ajutat ...SUCCES!

| heiii a răspuns (pentru TcdTcdTcd):

Nu va scapa de latina. va face chiar 2 ore/saptamana.

4 răspunsuri:
| heiii a răspuns:

Eu sunt clasa a 11a la filologie. nu fac fizica,chimie sau biologie. in schimb fac desen, stiinte si sociologie. poti refuza sa dai Cambridge ul la engleza. eu nu am de gand sa l dau, dar in schimb m am inscris pentru Dele (,, Cambridge spaniol'') si este mult mai ok. noi, fetele oricum stim spaniola de la telenovele.iti recomand sa faci la fel, insa din a 11a cand vei avea spaniola ca limba a treia.ECDL te sfatuiesc sa l dai daca posibilitatea materiala. eu am dat 700 lei. iti egaleaza cu proba de bac, nu mai faci info la facultate si te ajuta la CV cand vrei sa te angajezi.latina faci clar si in a 11a, dai chiar si teza din ea. daca mai ai vreo nelamurire, trimite mi mesaj pe privat.

| ChristinneK a răspuns:

Eu sunt la filologie, ultimul an si materile din care vei da bacul sunt Romana, Engleza, Istorie si o materie la alegere eu am ales geografia. Matematica nu faci decat in clasa a X a cel mai mic nivel de matematica, de clasa a 5-6 foarte usor iar apoi nu mai faci matematica. Cambridge-ul nu e obligatoriu iar din punctul meu de vedere iti recomand filologia, si eu m-am transferat din clasa a X a la filologie si e superb si vei descoperi multe lucruri. Pe mine filologia ma schimbat si sunt foarte multumita.

| Ciuffy23 explică (pentru ChristinneK):

Engleza scris? o.O nu e oralul ala de la competente?