| Corina64 a întrebat:

Hei, am și eu o curiozitate, am terminat primul an de facultate, pe primul semestru am promovat la drept civil cu nota 7, însă pe sem.2 am picat cu nota 4. Se va face o medie între cele 2 note și aceea va fi nota finala pe anul acesta sau am restanta?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt examene diferite, asa ca nu se face media anuala.
Va trebui sa sustii examen de restanta.

| Corina64 explică (pentru Ioandelasal):

Se mai face vreo pregătire sau ore de curs înainte de restanta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Corina64):

Nu stiu cum este acum, eu am terminat facultatea de drept in 1976, la fara frecventa si nu am avut niciodata restante.
Totusi nu cred ca se face vreo pregatire, trebuie sa inveti singura materia.

| Violleta2022 a răspuns:

Este considerata restanta si trebuie sa mergi sa treci restanta, ca-n primul an poti sa pierzi facultatea.

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Cum sa o pierd, știam ca o restanta nu mi afectează anul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

In primul an de facultate poti pierde facultatea daca ai o restanta, cel putin asa era cu ani in urma, pe vremea cand am terminat eu.
Intereseaza-te! Posibil sa se fii schimbat regulile, de aceea este bien sa verifici.
Nu-ti afecteaza anii 2, 3 si4, dar cand esti anul 1, eu stiu ca da.
Repet, posibil sa se fii schimbat regulile si te rog sa verifici, ca sa nu risti nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultate nu au nicio legatura cursurile intre ele. Ai luat 4, ai picat

| Crackman a răspuns:

Aici nu merge ca la școală trebuie sa ai minim 5 la toate

| wildthing a răspuns:

Evident ca ai restanta! Nu e ca in liceu, ca sa se faca media! laughing Cel putin asa era cand am fost eu student.