| 1Q a întrebat:

Sunt la drept la Hyperion si acum am terminat anul 1 numai ca la sesiunea asta din semestrul al 2-lea am luat o nota de 4 la o materie pe primul semsteru am luat 6 la acea materie si voiam sa stiu daca trebuie sa dau restanta la toamna sau nu ca alte note de 4 nu am, FUNDA

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici nu ai trecut anul, nici nu il repeti. Esti restantier. Daca nu iti iei restanta, nu vei ramane cu primul an terminat si va trebui sa reiei totul, cu examen de admitere cand te vei reapuca. Daca vrei ca peste cativa ani sa reiei din anul II, este obligatoriu sa promovezi in toamna restanta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La facultate nu se fac medii intre note. Trebuie sa iei minim 5 la fiecare examen in parte. Deci da, ai restanta, va trebui sa inveti materia de pe semestrul II si, in ziua stabilita pentru restanta, care poate fi, la decizia facultatii, la sfarsitul lui august sau in septembrie, vei da examenul din nou (pe cel din semestrul al doilea).

| 1Q explică (pentru Brigaela):

Si acum se pune ca am trecut anul 1 sau a il repet? Ca eu as vrea sa inghet anul 2 sa raman cu primul an terminat si sa reiau de la anul 2 peste cativa ani pot face asta daca am restanta? Sau pot sa ma transfer la alta facultate?

| Brigaela a răspuns (pentru 1Q):

Nici nu ai trecut anul, nici nu il repeti. Esti restantier. Daca nu iti iei restanta, nu vei ramane cu primul an terminat si va trebui sa reiei totul, cu examen de admitere cand te vei reapuca. Daca vrei ca peste cativa ani sa reiei din anul II, este obligatoriu sa promovezi in toamna restanta.