| XxFlaviaxX a întrebat:

Hei happy
Am si eu o intrebare. Cum se face, corect, trecerea de la perspectiva narativa a unui personaj la perspectiva altuia intr-o carte?
Adica de exemplu acumb nareaza o fata si din urmatorul capitol vreau sa nareze un baiat. Trebuie sa scriu din perspectiva carui personaj scriu sau nu si se va intelege dupa modul in care nareaza?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Pai poti in mai multe feluri. Cel mai putin 'confusing' ar fi ceva de genul:

[perspectiva lui Ionel se termina]

In timp ce Ionel facea aceste lucruri, Alina se pregatea sa manance.

[perspectiva lui Alina incepe]
Am deschis figiderul dar mi-am dat seama ca nu mai aveam unt. Hmm, sa folosesc margarina, sau sa ma duc la cumparaturi?