| mezeicristina33 a întrebat:

Am vrut sa merg la liceul militar dar ai mei nu m au lasat dar imi doresc mult sa am o cariera in academie dar am auzit ca tine ceva de bac, si daca ai semne pe picior nu te primeste sau ca e foarte greu..adica am sanse sa intru? ce se face acolo?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza concurentei foarte mari exista mai multe testari preliminare obligatorii si doar cei care reusesc sa treaca de acele testari sunt acceptati sa participe la examenul de admitere in Academia militara. Si ceea ce trebuie sa stii in mod neaparat, este aceea ca examenul de admitere este extrem de greu si de selectiv. Foarte multi reusesc sa devina studentii acestei academii doar dupa 2-3 sau 4 incercari. Doar prin multa vointa si perseverenta visul tau poate avea sansa si se va putea transforma in realitate. big grin

| mezeicristina33 explică (pentru corbulalbrosu):

Da am pus mai multe intrebari aqcolo...semne pe picior ...si sunt mai multe profile parca care ce inseamna?

| corbulalbrosu a răspuns:

Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza" este organizată pe șase facultăţi:
Facultatea de Poliţie
Facultatea de Pompieri
Facultatea de Arhivistică
Facultatea de Științe Juridice și Administrative
Facultatea Poliție de Frontieră
Facultatea de Jandarmi
1.) Facultatea de Poliţie pregăteşte ofiţeri de poliţie, poliţie de frontieră, jandarmi şi penitenciare, licenţiaţi în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI); 2. ) Facultatea de Științe Juridice și Administrative este unitatea funcțională de bază a Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza", în cadrul căreia se asigură pregătirea ofițerilor MAI, precum și a altor specialiști, prin programe de studii universitare de licență și de masterat. 3.) În cadrul Facultăţii de Pompieri se specializează ofiţeri pompieri, licenţiaţi în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) „Ştiinţe inginereşti", ramura de ştiinţe (RSI) "Inginerie civilă", domeniul de ierarhizare (DII) "Inginerie civilă şi instalaţii", domeniul de licenţă (DL) "Ingineria instalaţiilor", specializarea "Instalaţii pentru construcţii - pompieri", cu durata de 4 ani, învăţământ de zi.; 4. ) Facultatea de Arhivistică, care pregăteşte arhivişti, licenţiaţi în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) „Ştiinţe umaniste şi arte", ramura de ştiinţe (RSI) "Istorie", domeniul de ierarhizare (DII) "Istorie", domeniul de licenţă (DL) "Istorie", specializarea "Arhivistică", cu durata de 3 ani, învăţământ de zi.; 5. ) Facultatea Poliţie de Frontieră, singura cu acest profil din ţară, funcţionează în cadrul Academiei de Poliţie începând cu anul universitar 2015/2016 şi pregăteşte ofiţeri pentru principalul beneficiar care este Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, dar şi pentru Direcţia Generală de Paşapoarte şi Inspectoratul General pentru Imigrări. Ordine şi siguranţă publică, specializarea Ordine şi siguranţă publică, forma de învăţământ – învăţământ cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă.; 6. ) Facultatea de Jandarmi pregătește ofițeri de jandarmi, licențiați în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) "Științe sociale", ramura de științe (RSI) "Științe militare, informații și ordine", domeniul de ierarhizare (DI) "Științe militare, informații și ordine publică", domeniul de licență (DL) "Științe militare, informații și ordine publică", specializarea "Ordine și siguranță publică", cu durata de 3 ani, învățământ cu frecvență. http://www.academiadepolitie.ro/structura.html

| mezeicristina33 explică (pentru corbulalbrosu):

Explicati mi care ce inseamna si cum ce se face acolo? ce trebuie sa fac eu? ce studii etc? salariul......si daca puteti sa raspundeti si la celelalte intrebari ale mele mersi!