| Lalala001 a întrebat:

Hei. Anul acesta vreau să dau la facultate, pe domeniul Pedagogia Învățământului primar și preșcolar. Momentan sunt la facultatea de Psihologie, însă nu îmi place foarte mult și mi-am dat seama ca vreau sa devin învățătoare.

Așadar, am doua intrebari:

1. O sa ma ajute în vreun fel faptul ca am făcut un an de Psihologie? Ma refer la CV, ca în ceea ce privește materiile, nu înveți nimic concret, e doar toceala.

2. Cei care au terminat liceul pedagogic și facultatea de pedagogie au un "bonus", sau sunt văzuți mai bine la angajare fata de cei care au terminat un alt profil la liceu și facultatea de pedagogie? Adică cei care au liceul pedagogic au șanse mai mari de a fi angajați decât cei care au terminat filologia?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

1. E putin probabil, daca nu e ceva valorificabil in viata reala.
2. Au un bonus pentru ei insisi pentru ca au facut practica pedagogica inca din liceu, deci s-ar putea sa fie mai priceputi la inceput. La stat sansele de angajare sunt la fel, daca nu ai vreo ruda profesor/invatator o sa ajungi printr-un sat unde nu vrea nimeni sa mearga.
Acum sa te intreb eu ceva: Ce nu iti place la facultatea de psihologie, in afara ca e de toceala(asta e la orice universitate in Romania)?

| Lalala001 explică (pentru christine99):

Nu mi se pare ca mi se potrivește. Și mi-a întrat în cap faptul ca meseria de învățătoare e perfecta pentru mine

2 răspunsuri:
| andreywtza a răspuns:

Buna! Eu sunt absolventa a specializarii PIPP, anul trecut am terminat. Iti dau un sfat...reorientează-te, este foarte greu sa prinzi un post, examene peste examene, copii nu mai sunt, asa ca, parerea mea, gaseste-ti altceva. Spor in ceea ce iti doresti!