| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana a murit tatal prietenei mele cele mai bune, intrebarea mea este daca tine doliu pana la Craciun este de ajuns? Poate iesi de Craciun? Multumesc...

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintele Paisie Aghioritul spunea de aceste perioade (1 an pentru parinti, 6 luni pentru bunici) de doliu sunt pur si simplu inventii omenesti.
Perioada pe care a randuit-o Biserica (spune tot parintele Paisie) pentru doliu, indiferent pentru cine il tinem este de 40 de zile, cele in care trebuie sa facem pomana si parastas pentru sufletul celui mort spre a se milostivi de el bunul Dumnezeu si a nu-l trimite in iad dupa Judecata.

| milan9 a răspuns:

Sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:... thinking

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,...

| milan9 a răspuns:

Cele 40 de zile care se cunosc a fi zile de doliu după trecerea la veşnicie a unei persoane dragi nu trebuie să fie văzute ca fiind doar o formalitate incomodă. Sunt zile în care persoanele apropiate au datoria a se ruga pentru sufletul respectiv, rugăciuni care îi pot ajuta foarte mult.
Referitor la întrebare, perioada de doliu oricum se termină până atunci.
Amintirea persoanei si rugaciunile pentru aceasta e nevoie sa continue si dupa...

| HDeNiSaR a răspuns:

Păi faptul de a ţine doliu este un obicei considerat de mulţi pentru a împăca mortul...
dar Biblia arată că ce-i care mor nu sunt conştienţi de nimic.

şi apoi e normal să iţi pară rău că ti-a murit cineva iubit dar avem speranţa învieri!
"„PE LÂNGĂ ACEASTA, FRAŢILOR, NU VREM SĂ FIŢI ÎN IGNORANŢĂ CU PRIVIRE LA CEI CARE DORM ÎN MOARTE, CA SĂ NU VĂ ÎNTRISTAŢI CUM FAC ŞI CEILALŢI CARE NU AU SPERANŢĂ." — 1 TESALONICENI 4:13."