| LisaZafre a întrebat:

Hei! Ce profesie pot avea in urma absolvirii de științe politice? Considerati ca merita aceasta facultate?

2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Stiinte Politice inseamna politician, functionar, propagandist sau bagator de seama. Adica lucrator la stat sau pe spatele altora. Parzit.

Daca mai pui si riscul de a te corupe ideologic puternic (lucru care se poate intampla atat la SNSPA cat si la Universitate) si a te transforma intr-o persoana care vede jocuri de putere in orice... problema devine si mai interesanta.

Exista o parte buna, totusi: daca reusesti sa termini facultatea cu mintea intreaga vei fi vazut caracatita politica din interior. Dar nu iti va folosi la nimic in mediul privat.

Depinde cat de fericita vrei sa fii. Daca vrei sa fii la 30 de ani feminista singura, cu pisici in loc de copii, rosie in cap care urla despre sexismul heteronormativ patriarhal sau despre valorile democratice ale institutiilor nealese. baga mare.

Daca nu stii ce sunt cuvintele alea si vrei o viata fericita, cauta ceva care iti place

| Anon31241212 a răspuns:

Nu merita. Poti lucra in diplomatie sau politica, dar e cale lunga pana acolo.