| MeryHojda2001 a întrebat:

Hei! Imi puteti da un sfat cum sa invat mai usor? Nu aveam o problema cu asta,dar in ultimul timp,visez cu ochii deschisi si cand ma trezesc in dau seama ca a trecut o ora, iar eu doar am stat cu caietul in mana uitandu-ma pe pereti. Va rog din suflet.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

De multe ori chestia asta nu e neaparat fizica, gen somn, sau foame, sau sete, sau orice altceva.
Daca nu te poti concentra, nu este pentru ca ti-e somn, ci pentru ca nu esti atenta.
Deci ceva nu e bine in legatura cu ce-i in interiorul tau, nu in exterior. Nu mai vrei sa inveti, nu mai vrei sa faci doar ce ti se spune, vrei sa faci si altceva, ai descoperit ceva nou, sau nu stiu, s-a intamplat ceva in viata ta care te-a determinat sa nu mai vrei sa inveti, care te-a facut sa realizezi ca invatatul este ceva ce nu vrei sa faci.
Depinde si ce inveti, evident.
Pur si simplu incearca sa te concentrezi mai mult, e singura metoda.
Daca nu te poti concentra, ia o pauza, gandeste-te la acel ceva la care nu te poti stapanii sa nu te gandesti, si apoi apuca-te din nou de invatat.
Trebuie sa si vrei.
Nu tine de o strategie, nu tine de nimic altceva decat de voita.
Daca vrei, poti. Ia pauze, invata, iar cand vezi ca iar visezi cu ochii deschisi, ia o pauza iar, plimba-te prin camera, gandeste-te la orice-ti vine in cap, apoi dupa 5-10 min incepe iar sa inveti, si tot asa.

1 răspuns:
| NickName20 a răspuns:

Pai e simplu. Inainte sa inveti odihneste-te, dormi putin si cand te trezesti invigoreaza-te cu putina apa, iar apoi ia o gustare dulce gen: o bucatica de ciocolata, o lingura de miere, etc. pentru ca te enrgizeaza, iar apoi poti invata. Desigur poti invata mult mai repede daca si iti place materia. daca nu, e mai greu, funda:p?