| coadadematura a întrebat:

Salut.
Am 19 ani si acum in vacanta de vara invat(legislatie) pentru a ocupa un loc de munca scos la concurs insa de multe ori ma ia plictiseala si ma distrag ușor, ba mai stau pe telefon, ba stau cu ochii pe pereti. Cea mai mare problema este ca sunt prea visător, ma plictisesc repede de la invatat si stau si ma uit pe tavan o lunga perioada de timp gandindu-ma la cum ar fi sa am locul acela de munca sau alte lucruri despre viata etc., uneori petrec si o ora doar asa.
Ma puteti ajuta? Un sfat sau orice pentru a scapa de acest obicei prost. Stiu ca pierd timpul cu acest obicei insa nu ma pot opri.

Răspuns Câştigător
| PatrascuVoda a răspuns:

Faci studiul cat mai ușor cu putință și cât mai standardizat atsfel să-ți trebuiască mai puțin timp să te gândești cum să începi de fiecare data. De asemenea aș spune că setarea unui țel și specificarea condițiilor de eșec și succes ar trebui să ajute

3 răspunsuri:
| Alex22C a răspuns:

Salut! Despre ce loc de munca este vorba? Ca pe langa legislatie probabil va trebui si studii superioare sau calificare? Si despre ce legislatie este?

| coadadematura explică (pentru Alex22C):

Asta conteaza mai putin. Eu ma gandeam ca ma poti ajuta cu niste sfaturi pentru concentrare

| Alex22C a răspuns (pentru coadadematura):

Legislatia este diferita, nu este una universala, in functie de legislatia pe care o studiezi, poti aborda si metoda studierii, exista legislatie in industrie alimentara pe care o poti invata prin domeniul de aplicabilitate, legislatie rutiera la care stii si tu cum se invata, legislatia medicala prin studii stintifice si tehnice, legislatie in justitie, etc. Nu poti invata legislatia doar teoretic.