| felfalus a întrebat:

Hei..ma pregatesc pentru bac-ul de maine la matematica si am o nelamurire, aceasta fiind: ce e de facut cand imi da o functie de gradul 2 si imi cere sa determin coordonatele punctelor de intersectie ale graficului functiei cu axele de intersectie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate vrei să te referi la coordonatele punctelor de intersecţie ale graficului funcţiei cu axele de "coordonate", NU de "intersectie" happy

Coordonatele punctelor de intersecţie ale graficului funcţiei cu axele de coordonate se obţin astfel :

1. G ∩ Ox = { A } şi G ∩ Ox = { B } ⇒ y = 0, unde y = f(x) ⇒ f(x) = 0 ⇒ X₁ şi X₂.

Deci, A( X₁; 0 ) şi B( X₂; 0 ) happy

2. G ∩ Oy = { C } ⇒ X₃ = 0 ⇒ y = f(x) = f(0) =...
⇒ C( X₃; y ) ⇒ C( 0; y ), y fiind calculat mai sus ( la pct. 2 ).

Toate cele bune!