| bunicisibuni a întrebat:

Hei! pe 22 si 24 am examene si imi e putin teama de ele. La mate am lucrat anul acesta destul de mult, in jur de 60 de teste si la romana cam 40, dar tot imi e frica pentru ca vreau note de 9, iar in simulari am luat 8, 40-romana si 7, 30 matematica. Imi e putin frica, dar am auzit ca nu o sa avem subiecte chiar asa grele. Ideea e ca-mi fac tot felul de temerii precum: Daca uit tot, deja la geometrie din cauza ca am facut multe arii si volume am mai uitat mici detalii la demonstatii la distante. Imi place matematica si chiar reau sa urmez un profil bazat pe mate-info. big grin Credeti ca ma stresez prea mult si ca mintea imi joaca faeste? Pot lua 9? Credeti ca vom avea subiecte grele?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță te stresezi prea mult, nu o să fie așa greu, plus că ai învățat.

| KamyHeey a răspuns:

De regula cei care se streseaza sunt cei care au invatat mult. Nu te lua dupa simularile alea pentru ca de obicei ele sunt date muult mai grele decat examenul in sine. trebuie doar sa ai incredere in tine, ok? Si apropo, s-a scos demonstratia pe ceva studiat la clasa..adica daca o sa iti dea, o sa trebuiasca sa demonstrezi textul pe care ti-l dau ei deci nu se mai dau d-alea facute la clasa. Asa ca : Succes!

| AnaidD a răspuns:

Hey!
Eu la prima simulare am luat la mate 7, 50 si la romana 9, 20, iar in examen am luat la ambele 10 laughing Deci simularile nu sunt prea relevante, reprezinta doar ceea ce stii la momentul respectiv, iar cum tu ai invatat atat, o sa fie bine, sigur poti sa iei 9 si chiar si mai mult.
E normal sa ai emotii, toti au. Si sa stai linistit(a), ca nu o sa dea demonstratii si chestii de detaliu, probabil ca vor fi lucruri generale.
Multa bafta!

| Daniela7776 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, sunt destul de stresata. La romana ma pricep foarte bine, dar la mate mai putin. Trebuie sa fi linistita, odihnita si sa ai mare incredere in tine si in cunostiintele tale. La inceput o sa uiti totul, dar cand o sa vezi subiectele in fata iti vei readuce aminte. Sa ai mare grija la mate la subiectul 1 atunci vei emotii mari,

| Daniela7776 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, sunt destul de stresata. La romana ma pricep foarte bine, dar la mate mai putin. Trebuie sa fi linistita, odihnita si sa ai mare incredere in tine si in cunostiintele tale. La inceput o sa uiti totul, dar cand o sa vezi subiectele in fata iti vei readuce aminte. Sa ai mare grija la mate la subiectul 1 atunci vei avea emotii mari. Dupa ce ai terminat mai uita-te odata peste ele. Te pup. Succes

| Cătlin1234 a răspuns:

Te stresezi prea mult! Încearcă sa te liniștești ( sa faci in fiecare zi plimbări, sa ieși la aer liber, sa te duci la Spa etc.)! Încerca pe zi sa faci doar 1-2 teste pe zi si nu face mai multe ca asa te stresezi mai tare! Cu o zi înaintea testului poti face mai multe teste. Dar daca zici ca ai facut in jur de 60; 40 de teste cred ca vei lua note mari. Încerca sa scapi de acest stres cum ți-am spus mai sus sau încearcă sa nu te gindesti la asta vreo zi, doua si sa ieși cu prietenii.