| sheWolfInTheCloset a întrebat:

Ce limba se vorbeste mai mult in Republica Moldova? Romana sau rusa? Exista anumite regiuni unde se vorbeste doar limba rusa?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Probabil în regiunile autoproclamate se vorbește doar rusă oficial, dar sigur mulți vorbesc și română.
Limba oficială a Moldovei e limba română.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambele, atat lb romana cat si cea rusa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte multi vorbesc rusă, foarte multi

| relian a răspuns:

Ce,imba sa se vorbeaasca, romana, odata ce la radio, TV asa se vorberste, doar no vorbi aia la animale laughing Vad cineva spune pe aici ca rusa, daca ar fi vorbit aia rusa, asa cum este informat de cunosctintele lui, ar fi si posturule de media tot in rusa.Probabil conostintele lui is rusi, ori rusofoni, normal ca aia nor fi prosti sa spuna adevarul.

| Dragobeta a răspuns (pentru relian):

"Cineva" a inteles intrebarea. Cum vorbesc oamenii intre ei, nu la radio. La radio si tv sunt obligati sa vorbeasca limba declarata oficiala. In realitate... toti sunt rusofoni.

| ReddY25 a răspuns:

Rus

| mont a răspuns:

In general se vorbeste romana. Mai mult rusa se vorbeste in Transnistria.

| Dragobeta a răspuns:

Am cunostinte pe acolo. 90% vorbesc rusa dar oficial nu recunoaste nimeni.