| MissCupcake_7313 a întrebat:

Azi la chimie am facut un exercitiu la tabla, trebuia sa spunem daca anumite substante erau metele, nemetale, acizi, baze, oxizi sau saruri.Cineva a iesit la tabla si a pus calciul(Ca) la metale, iar profa nu cred ca a observat. Eu am vazut si i-am spus colegei de banca ca e gresit iar ea a zis ca e bine si ca si in tabelul periodic scrie asa.Ma enervat ca e atat de pornita impotriva ideii mele dar pana la urma m-am gandit ca poate gresesc eu ...intreberea mea este CALCIUL E METAL SAU NEMETAL?

10 răspunsuri:
| Jadeite a răspuns:

E metal -> http://www.estiinta.ro/glossar/c/20/calciu.php http://ro.wikipedia.org/wiki/Calciu Calciul este un metal alcalino-pamantos de culoare gri, cel de-al cincea element din punct de vedere al răspândirii în scoarţa terestră.

| xt9000 a răspuns:

Este metal 100%.am un tabel periodic acasa si la fel e si in carte si alte locuri deci imi pare rau dar tu ai gresit

| PsychSţev a răspuns:

E metal.

| CPR a răspuns:

E metal uite aici cu galben sunt metalele si cu albastru nemetalele http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vyhledav/varianty/romania.html

| florinbia68 a răspuns:

Calciul Ca e un metal

| Goldenboy97 a răspuns:

Calciu (Ca) este metal stiu sigur este in grupa de metale intrebati pe cine vreti

| tarebossu a răspuns:

Nemetal Sigur

| tarebossu a răspuns:

Nemetal sigur

| AdeLinna13_2420 a răspuns:

Caciul(Ca), face parte din grupa II A numita si grupa Metalelor alcalino-pamantoase, ceea ce inseamna ca CALCIUL(Ca) ESTE METAL... sper ca te-am ajutat big grin