| andramaria200 a întrebat:

Hei stie cineva cam cum sta treaba la o clasa de stiinte sociale? Adica materiile de teza,cam pe ce se axseaza, gradul de dificultate.

Răspuns Câştigător
| IceCube a răspuns:

Buna! Gradul de dificultate este mediu, sa zicem, depinde si de profesori, dar dintre toate profilurile, este cel mai usor.Romana,istorie/geografie,engleza,logica(a 9-a), psihologie(a 10-a), sociologie(a 11-a), filozofie (a 12-a) sunt materiile de teza.Din clasa a 11-a scapi aproape in totalitate de materiile de real (fizica, chimie, biologie). Ramane doar matematica, care este M5, adica cel mai usor nivel. Sper ca te-am ajutat si mult succes, o sa-ti placa la profilul asta!winking

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe Sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| 4Andreea a răspuns:

Hei,si eu sunt la stiinte sociale.Eu despre dificultate nu prea stiu (o sa aflu in toamna) dar stiu ca nu se da teza la matematica.Materiile pe care se pune accent sunt :istorie, geografie si cateva ore noi:stiinte socio-umane si istoria religiilor.Tu esti la sociale sau ai intrebat informativ?

| LeonardVicere a răspuns:

Materiile de teza sunt romana si istoria si la alegere dintre geografie sau logica, psihologie...etc depinde de clasa (de exemplu in a 9 a faci logica, in a 10 a faci psihologie) este destul de greut si se axeaza pe romana si istorie si logica...etc dar daca vrei sa scapi de mate fizica si chimie ai nimerit bine
pentru ca din a 11 nu mai faci fizica, chimie iar matematica ai o ora pe saptamana si e materie mai de prosti...