| licdawq55 a întrebat:

Am avut nefericitul caz sa raman corigent la chimie in a 9-a din cauza profesoarei avand in vedere ca sunt la un liceu bun din Constanta si sunt foarte speriat in legatura cu corigenta ( ma gandesc ca daca nu o voi lua o sa repet inca o data anul si o sa fie super injositor). Chiar as vrea sa stiu cam ce imi da la corigenta la chimie pentru a 9 a daca a mai trecut cineva prin aceasta etapa si ce chimie am facut eu ( organica, industriala sau anorganica " invat la un liceu Teoretic" ). Va multumesc anticipat si chiar vreau sa stiu ce exercitii imi da si cat de grele sunt pentru ca ma simt foarte nasol si sunt foarte speriat!

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Am inteles eu gresit sau vrei sa iti spunem si ce chimie ai facut tu pe a 9-a?!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai rămas corigent/ă ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă!
Vezi perioadele în care se dau corigenţele în Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Trebuie să iei MINIM 5!
Dacă nu-l promovezi, atunci rămâi repetent/ă :(

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Examenul de corigenţă se dă din TOATĂ materia învăţată pe parcursul întregului an!
La examenul de corigenţă se susţine probă scrisă şi orală/practică.

Vezi alte detalii în "Secţiunea 2 - Examenele organizate la nivelul unităţilor de învăţământ", Art. 210-218 din R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| Amegadaisuki a răspuns:

Stai linistit ca nu o sa te lase o sa te treaca asa eu nu am ramas nici o data corijent dar cei care au ramas au fost la corijente si i-au trecut pur si simplu punandu-i sa promita niste chesti laughing) dar daca profu er rau inseamna ca e lasa repetent

| Kirschen a răspuns:

Salut. Te plângi ca ai rămas corigent dar TU NU ai habar de ce ai în caietul de chimie. O sa încerc sa te "luminez". În clasa a 9-a ai făcut chimie ANORGANICA...chestii simple. Caută caietul de anul trecut, cumpăra un manual de clasa a 9-a și învață. Materia nu e grea. Caută tutoriale, mergi la meditatii, întreabă colegii mai deștepti. Dacă vrei cu adevărat sa treci clasa, o sa reușești. Bafta.