| AnnaAnB1 a întrebat:

Hei, TPU. Am nevoie de ajutor. Eu locuiesc la tara, trec in clasa a8-a si as vrea sa ma transfer la oras la scoala. Faza e ca nu stiu unde sa stau. In gazda nu m-ar lasa. Exista camine la care pot sta? Scoala e din Bacau. Dau funda. Acus' incepe scoala si am nevoie de un raspuns urgent!

5 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Păi ai putea sa stai la internat. Liceul meu ( CNGMM - Brăila ) are asa ceva şi în general liceele mai mari ( alea din top, dacă dacă e sa fim mai subiectivi ) au aşa ceva şi eu zic sa nu mai stai, sa te duci imediat la oraş şi sa te interesezi. La ce liceu vrei sa mergi?

| AnnaAnB1 explică (pentru Mwha):

Bacau, Stefan Cel Mare-Pedagogic. Dar nu intru de pe acum la liceu. La liceu exista camin. Eu vreau sa merg acum, in clasa a 8-a.

| AnnaAnB1 explică (pentru Mwha):

Eu mai am un an pana ma duc la liceu. Mai intai vreau sa fac a8-a acolo, dpa liceul. Si nu stiu unde pot sta.

| Mwha a răspuns (pentru AnnaAnB1):

Eu zic sa astepti pana la liceu, scuze am citit eu prost, scuze. Sau nu prea ştiu, dacă n-ai la cine sta nu merită sa faci naveta pentru un an, serios acum. Dar dacă vrei din dinadins sa mergi acolo, du-te în oras şi intereseaza-te, vorbeşte cu cei de la liceu. Poate îţi inchiriaza şi tie o camera. Nu ştiu ma, e mai nasol. O sa aveţi duşuri comunelaughing în acest moment chiar ma bucur ca am casa mea la oras =]. Şi verisorii mei sunt de la ţara, dar au stat la bunica şi a fost ok. Asa nu prea se merită sa te chinui din clasa a opta, parerea mea. Bafta: )

| DloveS a răspuns:

Eu unul nu stiu sa existe camin pentru cei ce vor sa faca liceu.Doar la facultate este valabil acest lucru.
Multi fac naveta care merg la oras sau raman unde erau.
Mai mult ca sigur ai nevoie de o chirie daca vrei sa faci liceul la oras.
Stai asa departe de oras? nu exista un microbuz care face naveta cu mai multi elevi?
Mult Succes!