| BlackDarkAngel a întrebat:

La toamna incep clasa a V a si recunosc ca imi e putin frica laughing Nu stiu de ce, poate este din cauza emotiilor pentru ca se va produce o schimbare.Noi profesori si noi colegi,noi materii,noi greutati.
Pe alta parte sunt fericita pentru ca imi fac noi prieteni si acumulez mai multe cunostinte.
Dar imi e frica pentru ca ma tot gandesc ca profesorii vor fi rai,ma voi acomoda foarte greu cu noii colegi si nu voi mai trece clasa!
Credeti-ma nu mai pot sa dorm noaptea din cauza aceasta.
Adica, eu am luat premiul I in fiecare an si am fost mereu prima din clasa, in ciclul primar dar ma gandesc ca virgula cum sunt eu timida nu o sa ma descurc prea bine plus ca vor fi copii mai buni decat mine (asta decat cred)
Dau funda dar imi ziceti si mie cum sa imi scot frica asta din cap si cum sa fiu si eu mai indrazneata?
Dau si vot dar folositi un limbaj decent si dati un raspuns civilizat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teama asta este nefondata, dar des intalnita.Stati linistiti; profesorii nu vor fi rai, decat in cazul in care va fi nevoie.Majoritatea nu vor avea un comportament diferit fata de cel cu care v-a obisnuit invatatoarea.Desigur,pot fi cativa ceva mai exigenti, dar nu vor fi toti asa.Nu ai de ce sa-ti faci griji,desi pare o schimbare considerabila,nu e deloc asa.
Cat despre colegi,nu te vei acomoda deloc greu, in cateva luni deja totul se va desfasura in clasa ca si cand v-ati cunoaste de-o viata, daca mai ai cel putin un coleg vechi in clasa, cu atat mai bine.
Cat despre teama ca nu vei trece clasa...e mult prea exagerata, mai ales daca spui ca esti eleva buna.Copii mai buni ar putea fi,dar asta nu ar trebui sa fie decat un motiv sa incerci sa te autodepasesti.Un mic sfat: prima impresie conteaza,deci da-ti silinta sa fie cat mai buna,in cazul oricarui profesor,fiind bine pregatita de fiecare data.Dar nu te lasa pe o ureche dupa, ci continua sa fii cel putin la fel de bine pregatita ca la inceput(daca te iau drept eleva buna, te pot scuza in unele situatii, dar totul are o limita, de aceea nu trebuie sa le strici prima impresie). Succes.

9 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Pai daca e s-o luam asa eu trec pe a XII-a si pentru mine sa vezi tu greutati ca vine si bacu'.
Nu cred ca exista o regula anume dar iti pot spune cum a fost cand am trecut pe a IX-a.
Aveam si emotii, ca si tine, pentru ca nu stiam cum o sa fie colegii, cum o sa fie profesorii in liceu, cum vor fi materiile...cine imi va fi diriginte etc., insa am trecut peste asta inca din primele zile.
Pentru gimnaziu, anii ce vor urma pentru tine, nu trebuie sa ai emotii.In clasa a a V-a mai mult o sa fie acomodarea, cel putin in primul semestru o sa fiti lasati mai moale pentru ca voi nu sunteti obisnuiti cu schimbarea de profesori, cu notele, cu atatea materii si bineinteles colegii noi.
Pentru mine gimnaziul a fost OK, insa anii de liceu nu pot fi comparatii cu nimic in lume.O sa vezi si tu pe clasa a VIII-a cat de mult o sa regreti despartirea de colegii ce o sa-i intalnesti peste vreo 5 saptamani.
Eu zic sa lasi grijile la oparte si sa te gandesti ca o sa urmeze ceva deosebit, o sa intalnesti colegi minunati si impreuna aii de gimnaziu vor fi un fleac!
Bafta!

| CamiiBăă a răspuns:

Pai...Gandestete ca mai e paana la inceputul anului si ca e vacantaa nu trebuie sa iti faci griji.Si ca sa fi indrazneta trebuie sa ai incredere in tine.Nu risti nu castigiwinking

| loveyou99 a răspuns:

Buna! Si mie imi e frica, dar eu incep a VII a. O sa am aceeasi profesori (dar de colegi nu stiu exact). Sa iti povestesc ce mi s-a intamplat mie:
Sunt in suedia happy a trebuit sa raman cu o clasa in urma (adica sa fac a II a de doua ori la 2 scolii diferite) ca sa invat limba. Dar intr-a IV a am decis sa sar peste a V a facand toate testele si tot (aicia nu e ca in Romania). In Suedia sunt doua tipuri de scolii. De la I-V (dupa care te duci la o scoala VI-IX) si de la I-IX. Eu eram la o scoala I-V. Asa ca am inceput la o alta scoala (din nou) happy Mi-a fost asa de frica vara aia... toti se cunosteau de la gradinitawinking si eu nu cunosteam pe nimeni. Am facut un semestru, iar apoi am schimbat clasa straight face pentru ca nu aveam prietene deloc acolo. Acuma sunt in alta clasa, unde am prietene si imi este foarte bine.
Ai auzit vreo data de vorba "De de iti e frica nu scapi"?
Asa ca gandeste-te ca totul o sa fie bine, o sa ai prieteni si o sa iti placa profesori love struck
Sper sa te fii ajutat

| summerparadise a răspuns:

Stai linistita! nu are de ce sa-ti fie frica. daca iti vezi de treaba ta, si profesorii sunt inetelegatori. cum ai zis si tu, iti faci prieteni noi si va fi super fain. succes

| VXX a răspuns:

Asa gandeam si eu inainte sa trec in clasa V-a laughing ca nu voi trece ca profesori vor fi un fel "adolf hitler" dar nu trebuie sa iti faci griji la inceput profesori sunt foarte ok cu tine si daca dovedesti ca esti un elev bun totul va merge bine, si iti spun sincer din propria experienta te vei acomoda repede si iti vei face prieteni chiar din prima zi dar asta depinde de persoana.
Succes

| Mihaela23_2814 a răspuns:

Buna, draguto! Nu trebuie sa te sperii, si mie mi-a fost frica atunci cand am intrat in clasa a V-a (acum sunt intr-a VIII-a), eram ei eu prima din clasa, dar ai sa vezi ca o sa fie mult mai bine in gimnaziu, profesorii nu sunt rai, daca inveti ei sunt cei mai buni prieteni ai tai. Cat despre copii mai buni asta e o chestie relativa, tu trebuie sa ii vezi pe fiecare cum se descurca si tu sa nu te sperii daca o sa inceapa mai bine decat tine. In al doilea rand ca sa nu-ti mai fie teama trebuie sa-ti invingi temerile, trebuie sa spui EU POT! Sa incerci sa fi mai curajoasa, iar curajul vine de la sine, mult e pana raspunzi o data de doua orisi ai sa vezi ca nici un profesor si nici un alt elev nu este mai presus decat tine, trebuie sa te gandesti ca NU S-A NASCUT ACELA CARE SA MA FACA SA RENUNT, SA MA DESCURAJEZE. Eu iti doresc succes din tot sufletul si sa tii cont de sfatul meu, fiindca sunt ''trecuta'' prin lucruri de genul asta!

| Cosmynyk23 a răspuns:

Pai, nu trebuie sa-ti fie frica gandeste pozitiv, parte buna e ca o sa ai 'Balul Bobocilor" Dar nu te gandii ca va fi cineva mai bun decat tine, gandeste-te., ca numai tu esti, in acea clasa. Despre partea cu colegii, o sa te imprietenesti imediat, dar unii o sa se imprieteneasca cu tine, sa profite adica 'Sa le dai tema " laughing. Dar lasa frica nu o sa ajungi nicaieri oh go on. Sper ca te'am ajutat :*

| AsuraVsAssASSIn a răspuns:

Nuti fie teama te vei descurca eu am trecut a v cu 9, 71 si tot ce a trebuit sa fac a fost sa respect profesori sa nu ii supar si totul a decurs bine, te cred ca ai emotii dar nu trebuie acomodarea cu noi profesori este mai grea, dar cu timpul te vei obisnui, incearca sa nu ai emotii, si trateaza scoala cu seriozitate bafta

| kosmy99 a răspuns:

Buna.Eu acum trec clasa a VI-a si am trecut si eu prin emotiile astea.Gandeste pozitiv, intereseaza-te de profesorii pe care o sa ii ai si daca sunt de treaba, poti sa stai fara nici o grijawinking.In clasa a V-a am avut cred ca cele mai mari emotii la prima mea teza, dar nu te speria pentru ca e mai usoara ca o lucrare.Eu am laut 10big grin. Sper ca te-am ajutat.